Bilgicik.Com Güncellemeleri

Bilgicik.Com Güncellemeleri

https://farm3.static.flickr.com/2165/2286234647_5db9fa303a.jpg?v=0Kaç gündür niyetleniyordum bu yazıyı yazmaya; ama sürümü bir türlü yükseltemediğim için hep erteliyordum. Bu günceyi açalı yaklaşık altı ay olmuş. Gerçekten de zaman su gibi gelip geçiyor. 

Günceyi açtığımda wordpress‘in son sürümü 2.2 idi. Fakat bugüne kadar birçok yeni sürümü çıktı. Daha önceden yine sürümü yükseltmek için birkaç deneme yapmış; fakat başarılı olamamıştım. Çünkü wordpress‘in yeni sürümünde kategori yapısında birkaç değişiklik yapılmış. Çekirdek yapıda değişiklikler yapıldığı için güncelleme yaparken bir sürü sorun çıkıyor.

Bu çalışmalar süresince birçok kez veritabanındaki tabloları yedekledim, geri yükledim, sildim… Bunun için yedeklemelerden yapılan birkaç yorum gitti. O arkadaşlar da haklarını helal etsinler artık. Neyse, dün gece başarılı bir operasyonla wordpress sürümünü 2.3.3'e yükselttim ve bütün eklentileri güncelledim. Geçen iki gün içinde günceye girenleriniz görmüştür. ı bölümleri kapatmıştım. Bu yolla hem sunucudaki işlemci kullanımını etkileyen eklentileri öğrenmek hem de çalışmalar için bir ön hazırlık yapmak istemiştim. Şu anda görebildiğim kadarıyla bir iki bölümde eksiklik var; fakat genel olarak çalışma bitti diyebilirim.

Güncellemeler sonucunda gereksiz bir sürü veritabanı yükü boşaldı. Bunun dışında çevrimiçi kişiler bölümünü de kaldırmayı düşünüyorum. O da sayfaların açılma hızını çok etkiliyor. Bunun dışında kaldırdığım birkaç özellikle birlikte, sayfaların açılma hızı bayağı iyileşti ve en önemlisi sunucudaki işlemci kullanımı bayağı azaldı.

Umarım bundan sonrası için de sorun çıkmaz ve bu şekilde devam ederiz. 

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)