Bilgisayar Donduğunda Ne Yapabiliriz?

Donanımların ve grafik sürücülerinin ekran görevlerini tamamlayamadığı durumlarda bilgisayar da donmalar meydana gelmektedir. Video yüklerken , video oynarken.ekran çözünürlüğü lenirken veya  monitör takıldığında donma meydana gelir ise bilgisayarınızı den kapatıp açarak unuzu gidebilirsiniz. USB gibi harici bir aygıt takıldığında veya yazdırma işlemi yapıldığında bilgisayarınız donuyor ise harici cihazı yada yazıcıyı kapatıp 10 saniye boyunca güç kaynağından çe çıkararak problemi gidebilirsiniz. Birden fazla usb cihazı aynı hub'a bağlı olduğunda da bilgisayarda kilitlenme sorunu oluşabilmektedir. çıkararak problemi gidebilirsiniz. Birden fazla usb cihazı aynı hub'a bağlı olduğunda da bilgisayarda kilitlenme sorunu oluşabilmektedir. çıkararak problemi gidebilirsiniz. Birden fazla usb cihazı aynı hub'a bağlı olduğunda da bilgisayarda kilitlenme sorunu oluşabilmektedir. çıkararak problemi gidebilirsiniz. Birden fazla usb cihazı aynı hub'a bağlı olduğunda da bilgisayarda kilitlenme sorunu oluşabilmektedir. çıkararak problemi gidebilirsiniz. Birden fazla usb cihazı aynı hub'a bağlı olduğunda da bilgisayarda kilitlenme sorunu oluşabilmektedir.

bilgisayarda-donma-problemi

Çok tüketen ve işlemciye ağır gelen programlar bilgisayarınız kilitlenmesine yada yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda çalışır fakat  klavye hareketleri algılamadığı için bilgisayarda hiçbir işlem yapılamadığı için aklınıza ilk gelen şey bilgisayarı yeniden başlatmak  olacaktır. Ama mecbur olunmadıkça bilgisayarı baştan başlatmak son seçeneğiniz olmalı çünkü , her defasında baştan başlatmak bilgisayarınıza zarar verebilir. AntiFreeze programını , bilgisayar kilitlenmelerini kontrol altına almayı sağlayabilmesi sebebi ile kullanmanız fayda sağlayacaktır. AntiFreeze , kullanılan programları askıya alır ve bu sayede kullanılan program bilgisayarın belleğini yıpratmayı durdurur. modu ve güç ayarlarından çıkış yap modu ve güç ayarlarından çıkış yap çalışmakta çalışmakta bilgisayarda donmaya sebep olduğu için yapacağınız tek şey güç ayarlarını devre dışı bırakmaktır. Bilgisayarınıza en güncel virüs programlarını indirin ve  bağlamış olduğunuz usb  ve hard diskler dahil bilgisayarın tamamında virüs sı uygulayın.

Bilgisayarda Donma Sebepleri Nelerdir?

  • Bilgisayarda virüs sorunu : Donma problerinde ilk akla gelen sorun virüstür. Kişisel dosyalarınıza el koymayı ve bilgisayarınızın etkisini yitirmesini amaçlayan virüs bilgisayarınızı yavaşlattı ise bilgisayarınızı güvenli moda alıp en güncel güvenilir virüs programları ile bilgisayarınıza virüs taraması yapmanız probleminiz giderecek .
  • Çakışan programlar : Benzer sistem dosyaları aynı programları kullanmak istemesi sonucu çakışma problemi çok az da olsa rastlanabilmektedir.
  • Sistem gereksinimi yüksek programlar : Bellek tüketimi ve CPU tüketimine sebep olan programlar sistemin donmasına sebep olur ve diğer işlemlere güç bırakmamaktadır . Bu sebeple bilgisayarın yavaşlamasına sebebp olan bprogramları görev yöneticisinden takip edebilir ve de kapatabilirsiniz.
  • Diğer sorunlar : İşletim sistemi kaynaklı hatalar ve donanım hataları da bilgisayarında donma sorunu oluşturabilmektedir . Bu sebeple virüs taraması yaptıktan sonra eğer mümkün ise bilgisayarınızı teknik servis tarafından kontrolünü sağlamanız en sağlıklısı olacaktır.
Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)