sabit reklam
Bilgisayar Kullanmanın Sağlığa Etkileri

Biliyoruz ki insanlar saatlerce oturmaya değil aksine fazlaca hareket etmeye alışkın varlıklardır. İlk çağlarda avcılık ve toplayıcılıkla uğraşan insanların devamında tarımcılıkla uğraşması günümüz insanlığının spor yaparak ulaştığı sağlık ve vücuda kendiliğinden sahip olmalarını sağlamaktaydı. Ancak teknolojik gelişmeler hareketsizliğin başlamasına insanoğlunun değişmesine yol açmış ve en önemlisi de bir çoğumuzun oturarak çalışmasına neden olmuştur. Bütün gün çalışırken saatlerce oturmak bir de evde televizyon izlerken yine oturuyor olmak çeşitli sağlık sorunlarını yaşamamıza sebep olmaktadır. Bu yüzden bilgisayar kullanırken sıklıkla kalkıp hareket etmemiz sağlığımız açısından doğru bir tercih  olacaktır. Aksi takdirde vücut ağrıları, göz ağrıları, kilo ve de stresten kaçmamız mümkün olmayacaktır.

Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir?

1.Vücut Ağrısı

Bilgisayara bir iş günü boyunca bakmak zorunda kalanların yaşadığı sorunlardan en önemlisi de bedensel ağrılardır. İlüstrasyon da ki oturuş biçimini benimsemek sırt, bel, boyun ve bilek ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yıllardır bizlere bilgisayar başında  dik oturulması önerilmektedir bu kötü bir yöntem olmasa bile dik oturmakta en az kambur oturmak kadar zararlı olduğu için yapmamız gereken tek şey sadece rahat oturmaktır.

bilgisayar-oturus-sekli

2. Göz Ağrısı

goz-agrilari

Çalışmaya devam edebilmek için sağlığımızı korumamız gereken en önemli organlarımızdan biri de gözlerimizdir. Gözlerimizi korumak için  bilgisayara bakarken daha sık kırpmamız, monitörümüzün oturuş şeklimize göre mesafesini, ortam ışığına göre parlaklığını ayarlamamız ve de beyaz ışık yerine sarı ışık tercih etmemiz göz sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

3. Kilo Problemi

kilo-problemi

Bütün gün bilgisayar başında veya farklı pozisyonda olsun çalışarak yorulduğumuz için akşamları eve geldiğimizde tek düşündüğümüz şey hiçbir şey yapmadan dinlenmek olabilmektedir.Bu durum kilo ve beraberinde sağlık problemlerine yol açmaktadır .Sağlık ve kilo kontrolü sağlayabilmek için yapacağınız şey akşam yatmadan ve sabah kalktığınızda bir kaç dakikalık egzersiz yapmak ve bilgisayar başında bir şeyler yememektir. Çünkü çalışırken yeme kontrolünüzü sağlamanız mümkün olmayabilir.

4. Stres

is-stres

Bilgisayarın yaydığı elektronik dalgalar, bütün gün oturmuş olmanın verdiği rahatsızlık ve de iş yerindekileri sıkıntıları düşünürsek, stres altında olmanız kaçınılmaz olacaktır. Bunu engelleyebilmek için uyku düzenine, çalışırken küçük molalara önem vermeniz gerekiyor bu şekilde psikolojinizi etkileyen konulara kısa sürede çözüm sağlamanızda kolay olacaktır.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)