Bodrum Belediyesi’ne ‘TÜRK’çe Alkış…

Bodrum Belediyesi'ne ‘TÜRK'çe Alkış…
(03.10.2007)

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla'nın Bodrum ilçesinde işyeri adlarının Türkçe olması ve Türk alfabesiyle yazılması yönündeki Belediye Meclisi tarafından kabul edildi kabul edildi.

Bodrum Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Nuran Yüksel‚ işyeri adlarının Türkçe olması ve Türk alfabesiyle yazılmasını teklif etti.

Yüksel'in teklifi‚ Belediye Meclisi'nin bazı üyelerinin muhalefetine rağmen‚ ANAVATAN ve AK Partili üyelerin de desteğiyle kabul edildi.

Nuran Yüksel‚ Bodrum Belediyesi Zabıta Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerin‚ İçişleri Bakanlığı'na sunulacağını‚ bakanlığın onaylaması durumunda Bodrum'da işyeri adlarının Türkçe olması ve Türk alfabesiyle yazılması için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Türkçe'nin kural ve yasaklarla korunmasından yana olmadıklarını kaydeden Nuran Yüksel‚ “Bu‚ bir anlayışın‚ bir bakışın ifadesidir. Yasaklayıcı bir zihniyetle dili koruyamazsınız. Dilimizin korunması konusunda duyarlılık oluşmasını hedefliyoruz. Esnaftan bu konuda anlayış bekliyoruz” dedi.

ULUSAL BÜTÜNLÜĞÜN TEMELİ
Ulusal bütünlüğün‚ dil birliğinden geçtiğini ifade eden Yüksel‚ kültürel yozlaşmanın dil ile başladığını‚ bu nedenle dilin korunması gerektiğini belirtti.

Bodrum'un önemli turistik merkezlerden olduğunu ve bu nedenle esnafın işyerlerine yabancı ad koymayı tercih ettiğini belirten Yüksel‚ “Turizm yapan diğer ülkeler‚ kendi dilini‚ kültürünü ön plana çıkarıyor. Biz de kendi öz değerlerimizi ve kültürümüzü koruyan bir anlayışla turizm yapmalıyız. Yunanistan'a gittiğimizde daha ilk adımda kendi kültürlerini yansıttıklarını görüyoruz. Bu‚ diğer ülkelerde böyle. Biz‚ bir günde tüm işyeri adlarının Türkçe olması ve yabancı tabelaların kaldırılmasını beklemiyoruz” dedi.

Yüksel‚ “Bu bir duyarlılık meselesi ve zaman içerisinde uygulanabilir. Konuyu sadece işyeri adlarıyla sınırlamak yanlış olur. Dilimizin korunması için her alanda çalışmalar yapmalıyız. Ben‚ bu teklifi‚ toplumda Türkçe'nin korunmasına yönelik bir duyarlılık oluşmasına katkı sağlaması için verdim. Bu konuda yerel yönetimlere de görev düşüyor” diye konuştu.

TÜRKBÜKÜ SAHİLLERİ

Bu arada‚ Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Türkbükü sahillerinde bulunan 30 iskele “Sahil Düzenleme Projesi” kapsamında yıkılacak.

Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar dün “Sahiller gelecek yıldan itibaren halka açılacak. İşletmeler kahveyi 10 YTL'den satamayacak” demiş ve projenin hayata geçmesiyle birlikte turizmde önemli gelişmelerin olacağını bildirmişti.

 Kaynak: ZamanTürkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)