sabit reklam
Burun Tıkanıklığı, Nedenleri ve Tedavisi

Burnumuz önemli beş duyu organımızdan biridir. İnsanın vücut sağlığı için önemli yer teşkil eden bir organdır. İnsanların sağlıklı solunum fonksiyonu gerçekten sağlıklı bir vücut için esastır. Burunun insan vücudunda ki önemi sadece havanın girip çıktığı bir organ olmayıp, nefes alıp vermemizi sağlar. Vücutta hayati değer taşıyan bir organdır. Daha başka sesimizin bize özgü olmasını sağlar, nefes alış verişlerimiz de havanın ısınması yada nemlenmesini sağlar, kulağımızı havalandırır ve koku almamızı sağlar. Koku almayı sağlaması insanların veya hayvanların bir çok cismi, nesneyi yemek yada sıvıları tanımasına da olanak sağlar.

Ülkemizde insanların burun yapılarının kemikli olması, bir çok insanda alerjik hastalıkların çok olması sebebiyle burun tıkanıklığı en çok rastlanan şikayetlerden biridir. Burun tıkanıklığının uzun sürmesi halinde ise ciddi derece de sağlık sorunları meydana gelmektedir. Bu organımızın hayatımızda çok önemli yeri olduğu ve tıkanıklık halinde büyük derece de hayat kalimizi düşürdüğünü görüyoruz. Acilen gerekli müdahale edilmediğinde sağlım problemlerine yol açılmış olabilir.

burun-tikanikligi-nedenleri-ve-tedavisi

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burunun kemiğinde olan kayma nedenleri, Alt burun etinde gereğinden fazla büyüme olması, Burun çatısında daralma, Geniz eti büyümesi ve yaygın burun içi polipleri burun tıkanıklığının başlıca nedenleridir.

Burun tıkanıklığı olan kişiler devam burnundan nefes alıp veremedikleri için, ağızlarının kullanmak zorunda kalırlar. Sürekli ağızdan nefes alınması da boğaz enfeksiyonlarına neden olabiliyor ve bu sebeple de farenjit olmamız mümkün hale geliyor. Uyku halinde ki horlama ve düzen bozukluklarının sebebi de burun tıkanıklığına dayanır. Vücut içi organlarında da ciddi rahatsızlıkları görülebilir, Akciğer ve Kalp problemlerini ağırlaştırabiliyor. Sabah uyanıldığında ağız içi kuruluğuna sebep olur ve insanların cinsel fonksiyonlarının düzenli çalışmasına da olanak sağlamaz. Konuştuğumuzda burnumuz tıkalı ise ses tonumuz değişir ve burundan konuşmaya başlar. Çocuklarda ki etkisi gece alt ıslatmaya kadar da gidebilir.

burun-tikanikligi-nedenleri-ve-tedavisi-7

Tıkanık Olan Burun Ameliyatları

Geniz eti büyümesi yüzünden tıkanık olan burunlarda geniz eti alınarak tedavi alınır.

Daralmış olan burun çatısı açılarak tedavi edilebilir.

Burun içi poliplerin cerrahi tedavisi

Burun Kemiğinin düzeltilmesi

Estetik ile burun düzeltilmesi

Alt burun etlerin kısmi olarak alınması

Görmüş olduğunuz gibi Burun hayatımızda çok büyük bir önem taşır. Tıkanıklık halinde kesinlikle tedavi yöntemlerine bir an önce başvurmak gerekiyor. Aksi takdirde sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmamız mümkün değildir.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)