Büyük şirketlerin Türkçe hassasiyeti
Büyük şirketlerin Türkçe hassasiyeti
(07.07.2007)

Türkiye’nin bin büyük sanayi kuruluşunun yüzde 77’sinin isminin Türkçe ve Türkçe kısaltmalardan oluştuğu‚ yabancı isimli kuruluş oranın ise yüzde 15’lerde kaldığı belirlendi.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Müslüme Narin’in‚ &8220Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşlarının adları üzerine bir inceleme&8221 başlıklı makalesi‚ Türk Dil Kurumunun Türk Dili Dergisi’de yer aldı.

Son yıllarda iş yeri‚ işletme‚ marka ve ürün adlarında yabancılaşma yaşandığı‚ yeni alışveriş merkezlerine yabancı isimler verildiğine dikkat çekilen makalede‚ İstanbul Sanayi Odası tarafından en son 2006 yılında yayımlanan ve 2005 verilerinde oluşan Türkiye’nin ilk ve ikinci 500 sanayi kuruluşu kitabından yer alan isimlerin‚ Türk Dil Kurumu Sözlüğü ve kuruma ait internet ortamında hizmet veren Kişi Adları Sözlüğü esas alınarak değerlendirildiği belirtildi.

Türkiye’nin bin büyük sanayi kuruluşundan adı açıklanan 942’sinin 783’nün adının Türkçe olduğu belirtilerek‚ bu adların 480’nin tam sözcükten‚ 303’nün de Türkçe kısaltmalardan oluştuğuna dikkat çekildi.

Bin kuruluş arasında yabancı isimli firma sayısının 140 olduğu‚ bu kuruluşlardan 85’nin tam sözcük 55’inin ise kısaltmalardan oluştuğu belirtildi. 19 kuruluşun isminde ise Türkçe ve yabancı kökenli sözcüklerin birlikte kullanıldığına işaret edildi.

Bin kuruluşun yüzde 77’sinin‚ Türkçe ve Türkçe kısaltmaları şirket isim olarak kullandığı‚ yabancı sözcük ve kısaltma kullanan firma oranın yüzde 15 olduğu‚ Türkçe ve yabancı sözcükleri birlikte kullanan firma oranının ise yüzde 2’lerde kaldığı vurgulandı. Bin kuruluştan yüzde 6’sının ise isminin açıklanmadığı kaydedildi.

İKİNCİ 500 FİRMA DAHA HASSAS

Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşundan ismi açıklanan 474’ünden yüzde 76’sının isminin Türkçe ve Türkçe kısaltmalardan oluştuğu ifade edilirken‚ yabancı sözcük ve kısaltmalardan ismi oluşan firma oranın yüzde 16‚ hem Türkçe hem de yabancı sözcük kullanan firma oranın ise yüzde 3 olduğu‚ yüzde 5 şirketinin ise isminin açıklanmadığını belirtildi.

Ayrıca Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşundan yüzde 6’sının isminin açıklanmadığı‚ yüzde 81’nin isminin Türkçe ve kısaltmalardan‚ yüzde 12’sinin yabancı sözcük ve kısaltmalardan oluştuğu‚ yüzde 1’inin ise hem Türkçe hem de yabancı sözcük kullandığı kaydedildi.

{AA}

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)