sabit reklam
Çam Terebentin Nedir? Yağının Faydaları Nelerdir?

Buhar distilasyon yöntemi ile ağaçtan elde edilen ve içerisinde piren, kokofan, reçine asidi barındıran yağa/esansa çam terebentin denir. Çam terebentinin saç uzatmada etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çam terebentin yağı hem saçları hem de saç köklerini besleyen ve saç dökülmesinde azaltma etkisine sahip bitkisel bir üründür. Çam terebentin yağı ve çam terebentin esansı arasında fark bulunmaktadır. Çam terebentin yağı çam ağacında var olan baldan elde edilirken, çam terebentin esansı ise, çam ağacı dikenlerinden elde edilmektedir.

Çam terebentin yağı ve çam terebentin esansı arasında ki tek ortak nokta ikisininde çam ağacından üretiliyor olmasıdır. Saçı çok çabuk uzatması, dökülmeye karşı olması gibi faydalarının yanında genel olarak saça ve sağlığa da çok faydalı olan bir üründür. Saç ile ilgili bir sağlık sorunu yok ise yani doktor muayenesi gerektiren bir durum olmadığı sürece çam terebentin rahatlıkla kullanılabilecek bitkisel bir üründür. Fiyat aralığının 5-10 lira arası olan çam terebentine aktarlardan ulaşabilirsiniz.

cam-terebentin

Çam terebentin yağı saçı beslemesi yanı sıra saç köklerini de derinlemesine beslemektedir. Ayrıca çam terebentin esansı saç uzamasında faydalı bir ürün olarak bilinmektedir. Çam terebentin yağı küçük şişelerde satıldığı için kullanım süresinin kısa olduğu düşünülebilir. Ama çam terebentin şampuanın içerisine ilave edilerek kullanıldığı için şampuan bitene kadar çam terebentini de kullanmış olacaksınız. 200 ml şampuan içerisine 20-25 damla çam terebentin yağı ekleyip şampuanın kapağını kapattıktan sonra çalkalayın. Şampuan içerisine konulan çam terebentin yağı gözle temas etmemesi gerekir. Bu nedenle duş alırken şampuanın göze temas etmemesine dikkat edin.

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

 1. Kepeği önler
 2. Saç köklerini güçlendirir
 3. Saçların sağlıklı, parlak ve güçlü olmasını sağlar
 4. Saç derisini besler
 5. Koparak dökülmeyi büyük oranda önler
 6. Hemoroite faydalı
 7. İştah açısı
 8. Süt artırıcı
 9. Regl söktürücü
 10. Kan dolaşımını düzenler
 11. Vücudun dirençli olmasını sağlar
 12. Bağışıklık sistemini güçlendirir

cam-terebentin-yagi-faydalari

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

200 ml şampuana 20-25 damla çam terebentin damlatılır ve iyice karıştırılmalıdır. Her duş almada saça uygulanmanın herhangi bir yan etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Yalnız unutulmamalıdır ki çam terebentin yağı yakıcı özelliğe sahip olduğu için duş esnasında şampuanın göze temas etmesinden kaçınılmalıdır.

cam-terebentin-yagi-nasil-kulanilir

Ayrıca bir çay bardağı suya 4 damla çam terebenti yağı ilave ederek günde 3 defa alınabilir. Egzama, saç ve kuru cilde masaj yaparak uygulanabilir. Friksiyon şeklinde saç diplerine uygulanabilir. Sinüzit için de sabah akşam 1-2 damla buruna damlatılabilir. Cilde masaj yaparak da kullanılma özelliğine sahiptir.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)