Canlı Grupları ve Duyarlılık – [Aybike Umay Atak]

Grupları ve Duyarlılık
(Aybike Umay Atak)

 

Bitkiler, hayvanlar ve insanlar canlılar alemini oluşturur. Canlı varlıklar Allah'ın sunduğu özellik sayesinde var olan veya verilen tepkilere karşı duyarlılık gösterir. Mesela; Bitkiler; en güzel örneği Ayçiçeğidir. Bilindiği üzere Ayçiçeği yüzünü gün boyunca güneşe doğru döner. Güneş ısısına karşı verdiği duyardan kaynaklanır.

 

Hayvanlar; bitkilere nazaran örnekleri daha çoktur. Hayvanların çoğu çevresindeki olaylara karşı duyarlılık duygusu içindedir. Tıpkı Ezan sesine karşı köpeklerin uluması, annesinden ayrılmış kedi yavrusuna dişi bir köpeğin kendi yavrularıyla birlikte kedi yavrusuna da sütünden emmesine izin vermesi ya da kor ateş üzerindeki bir kangurunun (erkek veya dişi) çevresindeki yavru kanguruları önce kesesine sokması,sıcaklığın daha da artmasıyla yavru kanguruyu kesesinden de çıkarak başının üstüne doğru kaldırması gibi.

İnsanlar; Allah insanlara lütuf olarak diğer canlı gruplarına oranla duyar,duyarlılık hissini daha yoğun bir şekilde vermiştir.İnsan denen canlı grubunun sahip olduğu bu lütufuda varsayarak; ‘her insanın çevresine ve çevresindeki olaylara karşı duyarlılık hissiyatı içinde bulunması beklenir'. Fakat bazı yaşılan gerçekleri göz önüne alacak olursak tereddütler düşüyor ortaya.

 

Ülkemizin gündemi uzun süredir başörtüsünü sorun edenlerle meşgul.(Başörtüsü sorunu değil!!!)Örümcek kafalı bir takım ‘insan' grubuna girenler,bacılarımızın inandıkları,sahip çıktıkları değerler uğruna canlarını yakıyor.Kah çene altı,şeriat diyerek,kah laiklik, diyerek bacımın örtüsüne el uzattılar.Yaptıklarının vebalini düşünmeden yastığa rahatça başlarını koyabiliyor bu ‘insan' grubundakiler.

 

Mehmetçiğimiz operasyondaymış,sınırdaymış,üşüyormuş,açmış,bu vatan için uyumuyormuş,bu bayrak için ŞEHİT düşüyormuş umurlarında olarak veya olmayarak ‘duyarlılıklarını' sergilediler;

 

1)Hilton Otellerinde 10.yıl nutkunu söyleyerek,ağızlarında puro,ellerinde içki kadehleri,baylar zebra modeli smokinli,bayanlar süs köpeği misali şatafat içinde danslar ettilerrrrrr…

2)Din kültürü ve ahlak dersi zorunlu olmasın diye hukuksal yollara başvurdularr…

 

3)Bülent Ersoy'un adı sokağa verilsin mi verilmesin mi tartışmasını yaptılarr…

 

4) doğan bebek Müslüman değildir diye ispatlamaya çalıştılarr…

 

5)En iyi Topçu, Popçu seçmek için yoğun çabalar sarfettilerr…

 

6)'Uçan Kuş' da görüntülenebilmek için o bar senin bu bar benim misali dolaştılarrrr…

 

7)En ünlü markalar nerelerde ucuz diye bizleri bilgilendirdilerrr…

 

8)…

 

Nokta, nokta ve yine nokta! (…)

 

Şimdi sormak lazım gelir bu ‘duyarlılık sahibi insan özelliği gösterenlere'; Siz hangi canlı grubundansınız?

|» “Sizden Gelenler” Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)