Cepte Türkçe karakter TDK’yı sevindirdi.
Cepte Türkçe karakter TDK’yı sevindirdi
(26.06.2007)

nokia_32_50_resmi

GSM operatörlerinin cep telefonlarında Türkçe karakterli mesajlara yüksek fatura sorununu çözme girişimi‚ Türk Dil Kurumu’nu {TDK} sevindirdi.

TDK Başkanı Prof. Şükrü Haluk Akalın‚ kendisinin de Türkçe karakterle mesaj attığı için yüksek fatura ödediğini belirterek‚ “Yıllardan beri beklediğimiz bir çalışmaydı. Türkçeyi kuralına uygun yazan kişi cezalandırılıyor‚ bu yanlış birşey. de çalışmanın içinde olmalıyız. Üzerimize ne düşüyorsa yaparız” dedi.

Akalın‚ TDK’nın‚ başından beri alfabedeki Türkçe karakterlerin hem cep telefonlarında hem bilişim dünyasında kullanımı için ısrarcı olduğunu belirterek‚ bu konuda geç bile kalındığını vurguladı. Akalın şunları söyledi: “Türk dünyasında ortak karakterlerin‚ Türkçe harflerin kullanılması için de çalışmalarımız sürüyor. Geçen hafta Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme kararı alan Kazakistan’dan gelen alfabe heyetiyle görüşmelerimiz oldu. ’deki 29 alfabeyi esas alan‚ bize özgü harflerin yer aldığı bir alfabenin Kazakistan’da kullanılması bilişim alanındaki bu sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır. Kazakistan’da kullanılacak alfabede”ş“‚”ğ“gibi harflerin bizdeki gibi olması bu konuda talebi de artırıyor. Bu‚ 220 milyonluk Türk dünyasında olduğunda Türk harflerinin hem cep hem bilişim uygulamalarında kullanılmasını daha da kolaylaştıracaktır.”

{Hürriyet: Şehriban Oğhan}

Kaynak: Hürriyet

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)