CHP: Etnik dilde eğitimin önünü açan taslağın 44. maddesi C-4’tür

CHP: Etnik dilde eğitimin önünü açan taslağın 44. maddesi C-4'tür
(03.10.2007)

Anayasa çalışmalarını eleştiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal‚ özellikle ellerindeki taslakta yer alan ve etnik dilde eğitimin önünü açan 44. maddeyi “Mayın‚ C-4” olarak nitelendirdi.

 

Baykal dün CHP'nin Meclis grubunda yaptığı konuşmada anayasa çalışmalarını eleştirdi. Baykal‚ anayasa taslağının “iyiniyetten uzak‚ kurnazlıkların yer aldığı bir çalışma olduğunu” söyleyerek‚ taslakta Atatürk'ü tasfiyenin yer aldığını‚ laikliği güvence altına alan maddelerin değiştirildiğini belirtti.

 

ABD ANAYASAYI 250 YILDIR DEĞİŞTİRMİYOR

Erdoğan'ın‚ “Anayasa'nın üçte biri değişti‚ bütünlüğü kayboldu” dediğini hatırlatan Baykal‚ ABD'de anayasanın defalarca değişmesine rağmen 250 yıldır yürürlükte olduğunu vurguladı. Baykal şöyle devam etti: “AK Genel Başkan Yardımcısı başkanlığında hazırlanan‚ bilim ve siyasetçi komisyonundan çıkan taslağın 44. maddesi‚ Türkçeyi eğitim dili olmaktan çıkarıyor‚ etnik dillerle eğitime imkan tanıyan bir düzenlemeyi getiriyor. Bu‚ Türkiye'nin ulusal bütünlüğünün temeline yerleştirilmiş‚ bir mayındır‚ C-4'tür. Derhal kaldırılması lazım.”


Baykal‚ artık yabancıların‚ Türkiye'ye‚ “laik cumhuriyet” demekten vazgeçtiklerini‚ Türkiye'nin “ılımlı din devleti” olarak algılanmaya başlandığını da ifade ederek‚ son günlerdeki “Malezya olur muyuz? Mahalle baskısı var mı?” tartışmalarını da eleştirdi. Açıktan gidişata net bir şekilde karşı çıkamayan çevrelerin‚ bu soruları ortaya attığını söyleyen Baykal‚ Bunu söyleyenlerin “Devlet baskısı var” demekten çekindiklerini dile getirdi.

 

IRAK'LA İMZALANAN ANLAŞMA ÇOK YANLIŞ

Irak ile yapılan “törerle mücadele anlaşması”nı da eleştiren Baykal‚ yanlış bir iş yapıldığını belirterek‚ “O müzakerelerde çok sakıncalı‚ çok yanlış bir iş yaptık. Birleşmiş Milletler {BM} şartının bize tanıdığı‚ hiçbir ülkenin icazetine ihtiyaç göstermeyen sıcak hakkını onların onayıyla kullanma çabası içine girdik. O onayı vermediler. Sıcak takip konusu bir kenara bırakıldı ve genel bir anlaşma yapıldı” diye konuştu.

 

Baykal‚ Irak'ta parçalanmanın artık haline geldiğini‚ ABD'de bir tutum değişikliğin söz konusu olduğunu İran'ın terör olayları karşısında tedbir aldığını‚ Irak'lı yetkilerin bu tedbirler karşısında seslerini bile çıkarmadıklarını da anlattı.

Kaynak: Referans GazetesiTürkcan

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)