Clint Eastwood Kimdir?

Tam adı Clinton Eastwood Jr. olan Amerikalı sinema oyuncusudur. 31 Mayıs 1930'da ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde dünyaya gelen Clint Eastwood geniş bir meslek yelpazesine sahiptir. Oyuncu olmasının yanı sıra aynı zamanda film yapımcısı, yönetmen, televizyon yapımcısı, piyanist, besteci, çi, ve iş insanıdır.

Gençlik Yılları

Clint Eastwood, Clinton Eastwood Sr. ve Ruth Wood'un çocukları olarak San Francisco'da dünyaya geldiği sırada babası hayatını çelik işçiliği yaparak kazanıyordu. Jeanne isimli kendinden küçük bir kız kardeşi vardır. Babasının işi yüzünden ABD'nin batı tarafında birçok kez başka şehirlere taşınmak zorunda kaldılar. Son olarak Piedmont, Kaliforniya'ya yerleştiklerinde orada bulunan Piedmont Orta Okuluna kayıt yaptırdı. Piedmont Lisesine başlamadan kısa bir süre önce bisikletiyle okulun sahasına girip çimleri parçaladığı için kayıt olmasına izin verilmedi. Bunun yerine Oakland Teknik Lisesine başladı. Öğretmenlerinin cesaret vermesiyle okul tiyatrosunda rol aldı ama bu onu pek etkilemedi. Normalde 1949 yılının Ocak ayında mezun olması gerekirken düşük notları nedeniyle uzaklaştırma aldı, halen liseden mezun olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.
Eastwood o yıllarda cankurtaran, gazete dağıtıcısı, market kasiyeri, orman itfaiyecisi ve golf takımı taşıyıcısı olarak birçok farklı işte çalıştı. 1951'de Seattle Üniversitesine girmeye çalıştı fakat bu sırada devam eden Kore Savaşı yüzünden Birleşik Devletler Ordusuna seçildi. Seattle, Washington'da önceden ayarlanmış bir buluşmadan dönerken, yakıt tükendiği için Point Reyes yakınlarında okyanusa düşen Douglas AD bombardıman uçağının yolcusuydu. Pilot ve kendisi bir cankurtaran salı ile 3,2 km yüzerek kurtuldu.

Kariyeri

1950'ler
1950'li yıllarda B sınıfı filmlerde haftalık 75 dolar gibi bir ücret karşılığında yan rollerde oynadı. Bazı film stüdyoları adem elmasının çok çıkık olduğu sebebiyle ona rol vermedi. Eastwood oyunculuk konusunda kararlıydı ve işten arta kalan zamanlarında yüzme havuzları için çukur kazarak hayatını devam ettiriyordu.
1960'lar
Oyunculuk kariyerindeki ilk sıçraması 1959-1966 yılları arasında yayınlanan “Rawhide” adlı TV dizisinde canlandırdığı Rowdy Yates karakteriyle gerçekleşti. Fakat ilk büyük çıkışını 1964 yapımı “A Fistful Of Dollars” (Bir Avuç Dolar) ve daha sonra 1965 yapımı olan “For A Few Dollars More” (Birkaç Dolar İçin) filmleri ile yapmıştır. 1966 yılında serinin son filmi olan ve hepimizin bildiği “The Good, The Bad And The Ugly” (İyi, Kötü ve Çirkin) filmiyle Eastwood artık dünya çapında tanınan bir aktör haline geldi.
1970'ler
1971 yılında aynı zamanda yönetmenliğini de yaptığı “Play Misty For Me” (Ölümün Sesi) ve “The Beguiled” (Kadın Affetmez) filmleri ile başarısına devam etti. Yine 1971 yapımı olan “Dirty Harry” (Kirli Adam) isimli filmde kendine has yöntemler ile suçluları yakalayan müfettiş Harry Callahan rolünü canlandırmıştır. Bu film sinema tarihi için de önemli bir yere sahiptir. Filmde San Francisco Polis Müdürlüğünde görev yapan “nevi şahsına münhasır” polis müfettişi, “Kirli Harry” lakaplı Harry Callahan'ın şehre korku salan dürbünlü tüfekli bir katilin peşine düşmesi konu edinilir ve suçluları yakalamak için hukuk kurallarının dışına çıkan tabiri caizse “başına buyruk” polis karakterinin imgelendiği ilk filmdir.
1980'ler
1980 yılında Eastwood “Bronco Billy” adlı filmi yönetmiş ve Sondra Locke, Scatman Crothers ve Sam Bottoms ile birlikte filmin oyunculuğunu üstlenmiştir. Eastwood bu filmi kariyerinin en rahat çekimlerinden biri olarak gösterdi ve yazarı Richard Schickel “Bronco Billy”nin Eastwood'un en çok kendine işaret eden filmi olduğunu savundu. Film Eastwood'un kariyerinde ticari olarak nadir görülen bir hayal kırıklığıydı fakat eleştirmenler tarafından beğeniliyordu.
1990'lar
90'lı yılların başında Eastwood hem oynadığı hem de yönettiği filmlerle tekrar başarıya ulaştı. 1992 yılında yönettiği ve oynadığı “Unforgiven” (Affedilmeyen) adlı film sayesinde en iyi yönetmen Oscar'ını kazandı ve en iyi aktör ödülüne aday gösterildi. Yazar Edwar Gallafent, Eastwood'un filmleri üzerindeki etkilerini şöyle yorumlamıştır;
Eastwood'un oynadığı roller ve yönettiği filmler, son çeyrek yüzyılın Amerikan kültürünün doğasından, fantezilerinden ve gerçeklerinden kurtulamaz.
2000'ler
2000 yılında Eastwood, “Space Cowboys” (Uzay Kovboyları) filmini yönetmiş ve Tommy Lee Jones, Donald Sutherland ve James Garner ile birlikte filmin oyunculuğunu yapmıştır. 2003 yılında ise “Mystic River” (Gizemli Nehir) filmini yönetmiştir. Bu filmde onunla birlikte çalışan Tim Robbins kendisi için “Clint her açıdan gerçek bir sanatçı, kariyerinin hep en üstünde olmasına ve gerçekleştirdiği efsanevi filmlere rağmen sette bize kendimizi hep rahat ve değerli hissettirir, hepimize eşit muamele yapar.” demiştir.
2010'lar
2010 yılında Eastwood, yine psikolojik bir rol oynayan Matt Damon'la birlikte çalıştığı “Hereafter” (Öteki Dünya) adlı filmi yönetti. Filmin dünya prömiyeri 12 Eylül 2010'da Toronto Uluslararası Film Festivali'nde yapılmış ve daha sonra Ekim ayında sınırlı sayıda piyasaya sürülmüştür. Eastwood bundan sonraki kariyeri için “Herkes neden bu sahnede çalışmaya devam ettiğimi merak ediyor. Çalışmaya devam ediyorum çünkü her zaman anlatacak yeni hikâyeler vardır… Ve insanlar onlara anlatmamı istediği sürece ben orada olacağım.” sözlerini paylaşmıştır.

Kişisel Hayatı İlişkileri

Eastwood 1953-1984 yılları arasında manken olan Maggie Johnson ile ilk evliliğini yaptı. Bu evlilikten Alison ve Kyle adında iki çocukları oldu.
31 Mart 1996'la Dina Eastwood ile evlendi. Bu evlilikten Morgan isminde bir kız çocukları oldu. Nisan 2013'te Dina depresyon ve anksiyete bozukluğu nedeniyle rehabilitasyona girdi. Ağustos 2013'te uzun süredir Clint Eastwood ile gizli olarak ayrı yaşadıklarını açıkladı. 22 Ekim 2013'te ise Clint Eastwood'dan boşandı.
Boş Zamanları
Filmlerinin neredeyse hepsinde sigara içmesine rağmen Eastwood hayatı boyunca hiç sigara içmemiş ve çağından beri sağlıklı beslenme ve yaşamaya özen göstermiştir. Ayrıca her gün transandantal meditasyon uygulamaktadır.
1971 yılında Kaliforniya, Carmel-by-the-Sea'de İngiliz esintileri taşıyan “Hog's Breath Inn” isimli bir bar açmış, daha sonra o barı satarak yine Carmel-by-the-Sea'deki “Mission Ranch Hotel and Restaurant”ın sahibi olmuştur.
Çok iyi bir golfçü olan Eastwood, “Tehàma Golf Kulübü”nün sahibidir. Carmel'in batısındaki dünyaca ünlü “Pebble Beach Golf Links”de yatırımcıdır ve burada zamanını büyük turnuvalara bağış yaparak değerlendirir. Eastwood sertifikalı bir pilottur ve sık sık trafikten kaçınmak için helikopteriyle stüdyosuna uçar.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)