Dağarcığınıza Her Gün İki Söz

Dağarcığınıza Her Gün İki Söz

, elektronik posta adresini bildiren herkese günde iki kelimeyi, anlamı ile birlikte ücretsiz olarak gönderiyor.


Aralarında zeteciden yazara, öğrenciden polise her ten 35.000'i aşkın kişiye iki sözcük e-posta yoluyla gönderiliyor. Talep her geçen gün artıyor. Son yıllarda özellikle gençlerin kullandığı kelime sayısının azalmasını göz önünde bulundurarak alternatif çalışmalar üreten , gençlerin İnternet'e olan ilgilerini değerlendirdi., gençlerin İnternet'e olan ilgilerini değerlendirdi., gençlerin İnternet'e olan ilgilerini değerlendirdi., gençlerin İnternet'e olan ilgilerini değerlendirdi.


Ku, ‘www.tdk.org.tr' adresinden ‘Dağarcığınıza Her Gün İki Söz' yazısına tıklayıp, elektronik posta adresini bırakan herkese anlamları ile birlikte her gün iki sözcük göndermeye başladı. TDK Sözlük Kolu uzmanları tarafından seçilen kelimelerin günün tarih ve önemiyle ilgili olmasına ediliyor. Örneğin cemrenin düşmesi ile birlikte e-postalara ‘cemre', 29 Ekim'de ‘cumhuriyet', Kurban ı'nda ‘kurban' sözü ile ilgili açıklayıcı bilgiler sunuluyor. ediliyor. Örneğin cemrenin düşmesi ile birlikte e-postalara ‘cemre', 29 Ekim'de ‘cumhuriyet', Kurban ı'nda ‘kurban' sözü ile ilgili açıklayıcı bilgiler sunuluyor. ediliyor. Örneğin cemrenin düşmesi ile birlikte e-postalara ‘cemre', 29 Ekim'de ‘cumhuriyet', Kurban ı'nda ‘kurban' sözü ile ilgili açıklayıcı bilgiler sunuluyor.


Kelimelerin anlamlarının yanında gönderilen sözcüğün içinde geçtiği atasözleri ve deyimlere de yer veriliyor. Ayrıca, türü, söylenişi, vurgusu, yancı enli ise Türkçeye hangi dilden geçtiği konularında bilgi veriliyor. Yabancı kelimelere bulunan Türkçe karşılıklar da e-posta sahiplerine bildiriliyor. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, halkın Türkçenin zengin söz varlığından yeteri kadar faydmadığını söylüyor.madığını söylüyor.


“Çok kısıtlı sayıda sözcük bilgimiz var.” eleştirisini yapan Akalın, Türk Dil Kurumu olarak amaçları doğrultusunda, teknolojiyi de kullanarak bu durumun önüne geçmek istediklerini belirtiyor. “Amacımız kişilerin söz varlığını geliştirmek ve Türkçenin zengin söz varlığından faydalanmalarını sağlamak.” ifadelerini kullanan TDK Başkanı Şükrü Halûk Akalın, e-posta adreslerini bırakanların sayısının her geçen gün arttığını kaydediyor.


Uyarılar

1. Bilgisayarlarında e-posta yazılımı (outlook vd.) yüklü olanlar Dağarcığınıza Her Gün İki Söz bağlantısını tıklayarak e-posta adreslerini gönderebilirler. Bilgisayarlarında e-posta yazılımı olmayanların ise e-posta hesaplarının bulunduğu sunucudan (yahoo, hotmail vd.) [email protected] adresine e-posta hesaplarını göndermeleri gerekmektedir.


2. E-posta hesaplarını Kurumumuza gönderdikleri hâlde “Dağarcığınıza Her Gün İki Söz” iletilerini alamayanların e-posta hesaplarının limitlerini, e-posta kutularının dolu olup olmadığını kontrol etmelerini,


3. E-posta hesaplarını değiştirenlerin eski e-posta hesaplarını da belirterek yeni e-posta hesaplarını göndermelerini,


4. E-posta grubundan çıkmak isteyenlerin, çıkmak istediklerini belirten e-posta iletisi göndermelerini rica ederiz.

 

 

» “Dilimizle İlgili Yazılar” Sayfasına Dön! «

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)