Değişen Türkçemiz…

Değişen Türkçemiz…

 

Yıl: 1965
“Krşım âniden çıkınc ziyâdesiyle şşkldım. Nsıl bir edâ tkıncğım hükûm edim, âdetâ vecde geldim. Bun mukâbil z bir müddet sonr kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevklâde rhtltn bir tebessüm vrdı.Üstümü bşımı toprldım, kendinden emin bir sesle ‘m-ı şifliniz hyrolsun' dedim.”


Yıl: 1975
“Karşıma birdenbire çıkınca ç şaşırdım.Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan aklarım titi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatln bir gülümseme vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘iyi akşamlar' dedim.”


Yıl: 1985
“Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘hayırlı akşamlar' dedim.”


Yıl: 1995
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım. Fenâ hâlde kal geldi yâni. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim. tayı tlamak için doğruldum, artistik bir sesle ‘selâm' dedim.”

Yıl: 2006

“Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ‘Hav ar yu yavrum?'


Yıl: 2026
“Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden. Off, ay dont nov âbi yaa. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita. ‘Hay bi..'”

 

 

» “Dilimizle İlgili Yazılar” Sayfasına Dön! «

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)