sabit reklam
Depresyonla Mücadele Eden Gıdalar Nelerdir?

Havanın soğuk olduğu dönemlerde kendimizi yorgun,isteksiz ,depresif hissederiz. Aynı zamanda sürekli bir şeyler yeme özellikle tatlı isteği de oluşmaktadır. Tatlı tüketimi sonrası enerji seviyemiz normale dönerek kısa süre eski halimize dönmemizi sağlar. Fakat bu çok uzun sürmez ve enerjimiz düşerek tekrar tatlı krizine girmemize sebep olur. Tabi bu kısır döngü böyle devam edeceği için ve kilo almamıza da yol açtığı için moralimizi bozmuş olacağız.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Yorgunluk
  • Sürekli uyuma isteği
  • Özgüven düşüklüğü
  • Küçük şeylere takılmalar
  • Panik atak
  • Sosyal fobi

depresyon-belirtileri

Diyet Depresyonu Etkiler mi?

Diyetin sağlıklı yapılması depresyonu önemli derecede olumlu etkilemektedir. Sağlıklı gıdaların dengeli bir şekilde tüketilmesi vücudun yapılanması,büyümesi hastalıklarla mücadele gücünü destekler. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bu önemli temel bileşenler ,mineraller ,vitaminler, proteinler, karbonhidratlar, antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleridir. Bu bileşenlerin birini dahi tüketmememiz vücudumuzun dengesinin bozulmasına beraberinde birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Gün içerisinde mutlaka üç öğün protein bileşeni ,mineral ve vitamin bakımından zengin besinler ve yeterli düzeyde sebze tüketmeliyiz.

Omega-3 depresyonu etkiler  mi?

Ulusal Alkolizm Enstitüsünden Joseph R. Hibbeln, omega-3 yağ asitlerinin de en az antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğunu ifade etmiştir. Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından  nörolojik hastalıklarda yapılan araştırmalara göre tedavi destekleyici olarak hastalara omega-3 yağ asitini önermişlerdir. Omega-3 içeren gıdalar: ceviz, sardalya, somon, biftek,soya, karides, brüksel lahanası, karnabahar ..

omega-3

D Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

Güneş ışığının kış aylarında azalmasıyla serotonin salgısı da azalır ve buna bağlı olarak vücut kendini iyi hissetmek adına daha çok yeme ihtiyacı hisseder. Kış aylarında D vitaminini daha çok alarak güneş ışığından az da faydalanmaya çalışmalıyız. D vitamini bakımından zengin gıdalar; Yumurta , havyar, mantar, somon, alabalık, uskumru, peynirdir.,

Egzersiz Yaparak Mutlu Olmanın Faydası Nedir?

Spor yapmak vücudumuzda endorfin hormonu salgılar ve uzun süre mutlu olmamızı sağlar . Düzenli egzersizler beyni pozitif yönde etkiler ve böylece depresif duygularımızdan uzaklaştırır.

Yeteri Kadar Uyumanın Faydası Nedir?

Depresyona giren bir kişi düzenli uyuyamaz ve az uyumak depresyonun daha da kötüye gitmesine sebep olur. Bu nedenle düzenli uyumak psikoloji için çok önemlidir. Yediklerimizin de uykumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir durumdur. Düzenli uyku için; 

Likopen : Greyfurt ,papaya,kavun ve domates de bulunur.

Selenyum: Ton balığı ,trança balığı, hindi, fındık,arpa da bulunur.

C vitamini: Ananas ,çilek,turunçgiller,biber,lahana,brokoli ve papaya da bulunur.

Karbonhidrat Tüketimini Dengeleyin: Beynimiz şekerle çalıştığı için karbonhidrat ile doğru oranda çalışmaktadır. Bu sebeple vücuda şeker alımını keserken tüm şekerleri kesmeyin .

Örneğin, Tam buğday tüketerek işlenmiş şeker tüketiminden uzak durmak çok sağlıklı bir davranış olur. Meyve tüketerek vücudumuzun şeker ihtiyacını karşılayabiliriz.

Antioksidan Bakımından Zengin Gıdalar Hangi Besinlerde Vardır?

E Vitamin : Fındıklar ,yağlı tohumlar, buğday tohumu.

C Vitamini Kaynakları: Yaban mersini, kivi, portakal,brokoli, greyfurt, biber, domates, çilek.

Beta-Karoten Kaynakları: Kayısı, ıspanak, kara lahana, brokoli, kavun, havuç, kabak, şeftali, tatlı patates..

Daha Çok Folat Tüketin: Folat yeşil yapraklı sebze gibi gıdalarda bulunan B vitaminidir. Örneğin, Brokoli , turunçgiller, avokado, bamya, brüksel lahanası, kuşkonmaz, fasulye, bezelye ve mercimektir.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)