Dilin Varsıllaşması, Dili Kullanmakla Sağlanır (Ömer F. Özen)

in Varsıllaşması, i Kullanmakla Sağlanır

(Ömer F. Özen)

        Kitle iletişim araçlarında yazı yazanlar, konuşma yapanlar, (prog) hazırlayanlar işlerinin sorumluluğunu bilmeliler diyorum sık sık. Bunların başında diline sahip çıkmak, onu bir uzman titizliğiyle kullanmak onursal bir borçtur. Çünkü izlencesinin temeli dile, anlatıma dayanıyor.

         Şu anlatım sırıtmıyor mu sizce? : “1995 yılında kurulan Gümüşlük Akademisi, farklı disiplinlerdeki yerli ve yabancı sanatçıların gerçekleştirdiği atölye ve workshop'larıyla dikkat çekiyor”.

kçe olmayan imcelerle basın yayın organlarımızda boy gösteriyor. Biz Atelier (Atölye)'yi atmaya çalışırken yanına bir amcaoğlu geldi. ‘Work= iş, çalışma', shop= yer, dükkan'. İkisinin de anlamı aynı. ‘Çalışılan yer' anlamında. Daha 1930'lu, 1940'lı yıllarda bunun yerine kçesi konmuştu: ‘İşlik'.kçe olmayan imcelerle basın yayın organlarımızda boy gösteriyor. Biz Atelier (Atölye)'yi atmaya çalışırken yanına bir amcaoğlu geldi. ‘Work= iş, çalışma', shop= yer, dükkan'. İkisinin de anlamı aynı. ‘Çalışılan yer' anlamında. Daha 1930'lu, 1940'lı yıllarda bunun yerine kçesi konmuştu: ‘İşlik'.kçe olmayan imcelerle basın yayın organlarımızda boy gösteriyor. Biz Atelier (Atölye)'yi atmaya çalışırken yanına bir amcaoğlu geldi. ‘Work= iş, çalışma', shop= yer, dükkan'. İkisinin de anlamı aynı. ‘Çalışılan yer' anlamında. Daha 1930'lu, 1940'lı yıllarda bunun yerine kçesi konmuştu: ‘İşlik'.kçe olmayan imcelerle basın yayın organlarımızda boy gösteriyor. Biz Atelier (Atölye)'yi atmaya çalışırken yanına bir amcaoğlu geldi. ‘Work= iş, çalışma', shop= yer, dükkan'. İkisinin de anlamı aynı. ‘Çalışılan yer' anlamında. Daha 1930'lu, 1940'lı yıllarda bunun yerine kçesi konmuştu: ‘İşlik'.

         Türkçesini kullanmak ‘banal' mı oluyor acaba? Yoksa işin ‘asaletini' mi düşürüyor? Bir konu üzerine ‘vorkşop' değil de ‘işlik' açsalar, düzenleseler sanatlarında, konularında bir eksiklik, değer düşüklüğü mü oluyor dersiniz? Bu bozukluklarımızdan ne zaman kurtulacağız?


         Bir de şu ‘disiplin' sözcüğü var. Hep bana çocukluk çağımızdaki ‘okul yargı kurumunu', dolayısıyla ‘ceza'yı, ‘cezalandırmayı' anımsatıyor. Oysa ‘Disiplin' ‘discipline'de bize Fransızca'dan girmiş. ‘Belirli bir öğretiden geçmiş' anlamında kullanılıyor. Ancak ‘öğreti' deyince karşındaki kişiyi yormadan ‘öğrenmeye ilişkin' olduğunu bildirmemek için, bir gizem katmak gerek; ‘farklı disiplin' dersek, söz daha mı değerlenecek ?.


         Dil işlendikçe varsıllaşır (zenginleşir), kavram kapsayıcılığı genişler. Bilir misiniz ki, Türkçe dünya dilleri arasında en çok türetilebilen ve geniş anlatım özgürlüğü veren dillerin başında gelir!? Ah, takıntıya (kompleks) girmeden bunun bir ayrımına bir varabilsek!

 

 

» “Türkoloji Mak. – Genel” Sayfasına Dön! «

İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)