sabit reklam
Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?

Tarih öncesinin en merak edilen canlılarından olan dinozorlar, 150 milyon yıl civarında dünya yüzünde varlıklarını devam ettirmiş, 65 milyon yıl önce ise nesilleri tükenmiştir. Dinozor kelimesi yunanca korkunç kertenkele anlamına gelir.

Yüzlerce dinozor türü vardı ve bunlar etobur ya da otodur olabiliyordu.

Dinozorlar Neden Çok Büyüktü?

Dinozorların neden bu kadar büyük olduklarına dair ise bilim çevreleri üzerinde uzlaşabilmiş değiller. O zamanki bitki örtüsü ve radyoaktiviyle ilişkili olabileceği gibi; büyük olanın kolay kolay yem olamayacağı durumu da bu yönde bir evrimleşmeye ya da değişime sebep açmış olabilir. Yırtıcı ve avcı çoğu hayvandan farkları dinozorların bitkiler ve büyük ağaçlarla da beslenmeleriydi. Bu yüzden gövdelerini irileşmesinde biyolojik olarak bir sakınca yoktu hatta bundan yarar sağlıyorlardı.

En Büyük ve En Küçük Dinozor Hangileriydi?

37 metreye yakın boyu ve 100 ton ağırlığıyla Giraffatitan Brancai en büyük dinozordu. 35 santimetre boyula Earaptor’un ise en küçük dinozor olduğu düşünüyor.

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?

Bu konuda değişik rivayet ve bilimsel görüş bulunmak birlikte, en çok üzerinde uzlaşılanı Dünya’ya çarpan çok büyük göktaşının buna sebep olduğu görüşüdür. Yaklaşık 19 km çapındaki bir göktaşı Meksika’ya çarpmış ve ortaya çıkan devasa felaketin boyutları Dünyadaki canlı türlerinin %70 ine varan bir kesimin yok olmasına kadar varmıştır.

Aslında yok olan türlerin çoğu ilk çarpma döneminde değil, çarpanın sebep olduğu uzun ve acımasız bir buzul çağı sonucunda haritadan silinmişlerdir. Bu talihsiz türlerden biri de dinozorladır. Mağara oyuğu gibi yerlere sığınma şansı bulabilen bazı hayvanlar nesillerini devam ettirebilmiştir. Ama devasa gövdeleriyle bunu başaramayan dinozorlar, buzul çağında büyük cüsselerini besleyecek kadar besine de ulaşamayınca tarih sahnesinden silinmişlerdir.

Bazı bilim adamları kuşların evrimleşmiş dinozorlar olduğunu ileri sürerler. Nitekim dinozor türlerinin bir kısmı daha küçük ölçülere sahipti ve uçuyorlardı.

Popüler Kültür Ve Dinozorlar:

Jurassic Park adlı Hollywood yapımı film serisi dinzaorların beyaz perdedeki en bilinen geçidine sahne olmuştur. Sevimli çizgi film karakteri Danver, ve Taş Devri çizgi dizisinin ev hayvanı Dino da nesli tükenen bu türün hayali ve sevilen kahramanlarıdır.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)