Doğan Aksan – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)

Doğan Aksan
(Hayatı – Biyografisi)

1929’da İzmir’de doğdu. Ankara Atatürk Lisesi’ni (1948), Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi (1952). Aynı bölümde asistanlığa atandı. Dilbilim alanında çalışmaya başladı. A. von Humboldt bursunu kazanarak Bonn Üniversitesi Dilbilim Enstitüsü’nde bilimsel çalışmalara katıldı. Daha sonra Frankfurt Üniversitesi Doğu Dilleri Kürsüsünde Türk Dilbilimi dersleri verdi. 1972’de DTCF’de profesörlüğe yükseldi. 1996’da emekli oldu. Türk Dil Kurumu’nda Dilbilim ve Dilbilgisi Kolu Başkanlığı sırasında Türkiye Türkçesi’yle ilgili birçok çalışmayı yönetmiştir. Türkiye Bilimler Akademisi’nin 1998 Yılı Hizmet Ödülü’nü de almıştır.

ESERLERİ:
Anlambilimi ve Türk Anlam bilimi (1971), Tartışılan Sözcükler (1976), Her Yönüyle Dil (3 cilt, 1977-1982), Türkçenin Gücü (1987, genişletilmiş 6. basım, 1999), ve Türk Şiir Dili (1993), Türkçenin Sözvarlığı (1996), Anlambilim Konuları ve Türkçenin Anlambilimi (1998), Halk Şiirimizin Gücü (1999), En Eski Türkçenin İzlerinde (2000), Türkiye Türkçesinin Dünü, Bugünü, Yarını (2000), Cumhuriyetin Çocukluk, Gençlik Yılları ve Bugün (2001) kitaplarıdır. Bunların dışında, dilbilim ve Türkçe’yle ilgili 70’i aşkın araştırması vardır.

 

HAKKINDA YAZILANLAR

 

Cevdet Kudret Ödülü Doğan Aksan’ın
www.ntv.com.tr 11 Ekim 2006

 

İSTANBUL – 2006 Cevdet Kudret Ödülü’ne bu yıl inceleme – araştırma – deneme dalındaki eserler kabul edildi.

Seçici Kurul’un, Prof. Dr. Doğan Aksan’ı, kitabında ‘Yunus Emre’nin şiirlerini bugüne kadar yapılan çalışmalardan farklı bir biçimde değerlendirirken, değişik disiplinlerin şiirlere uygulanmasıyla okura yeni yaklaşımlar kazandırdığı’ için ödüle değer gördüğü bildirildi.

 

1992 yılında yaşamını yitiren yazarın anısına 1995 yılından bu yana ailesi tarafından yazarın ürün verdiği şiir, roman, öykü, deneme-inceleme- ve tiyatro dallarında dönüşümlü olarak verilen ödül kapsamında, bu yıl deneme-inceleme-araştırma dallarında eserler değerlendirildi.

 

Prof. Dr. Doğan Aksan’a ödülü 4 Kasım Cumartesi günü TÜYAP Kitap Fuarı’nda Karadeniz Salonu’nda düzenlenecek törenle verilecek.

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografi

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)