sabit reklam
Doğum Sonrası İzler Nasıl Geçer?

Annelik bir kadının en kutsal görevlerindendir. Bu yüce sıfata sahip olan kadınlar büyük fedakarlık ve zorluklara göğüs gerer. Hamilelik, doğum ve emzirme aşamaları bir kadının vücudunu etkileyen en önemli sebeplerden biridir. Doğum sonrasında değişiklik en çok da karın, göğüs ve genital bölgede meydana gelir. Genel olarak bütün kadınlar doğum yaptıktan sonra sarkan göbeğinden, göğüslerinden şikayet ederler. Bunun dışında şikayetçi oldukları bir konu daha var ki hamilelik esnasında ciltte oluşan lekelerdir.

Kadınların hamile oldukları dönemde vücudunda çatlaklar ve izler meydana gelir ve doğum yapılmasıyla beraber sarkmalarda bu şikayetlere dahil olur. Kadınların şikayet olduğu bu gibi durumlarda çözüm olarak cerrahi müdahaleler tercih ediliyor. Tekrar eski görünümüne kavuşmak isteyen kadınlar için cerrahi müdahaleler oldukça başarılı sonuçlar verebiliyor. Ancak eski görünümüne kavuşmak isteyen annelerin cerrahi yöntem konusunda acele etmemelerini tavsiye ederiz.

hamilelikte-izler

Annelik  duygusunu yaşayan her kadının bebeği için yaptığı fedakarlıklar herkes tarafından bilinir. Ancak anneler fiziksel yönden de fedakarlıklar sağlıyor. Nasıl mı? Kadınlar hamile kaldıkları günden itibaren çocukları için yaşar ve o günden sonra vücutlarında bir takım değişmeler meydana gelir. Hamileliğin son aylarına doğru daha da belirginleşen çatlaklar, doğum sonrasında meydana gelen izler ve ruhsal açıdan değişen duygularda dahil. Kadınların anne olmadan önceki görünümleri ile  anne olduktan sonra ki görünümleri birbirinden çok farklıdır. Ve anneliğin en önemli fedakarlıklarından biri de budur.

Dünyanın en özel ve kutsal duygusunu yaşayan kadınların doğum yaptıktan sonra vücudundaki kalan izler kabusu olur. Estetik cerrahi müdahale ile bu durumdan kurtulmak mümkündür. Yapılan bir araştırmaya göre karın germe – abdominoplasti estetik ameliyatını yaptıran annelerin hayata standardının daha çok yükseldiği gözlemlenmiştir.

dogum-sonrasi-olusan-catlaklar

1899 ve 1900’lü yılları başında yapılmaya başlayan ameliyatların günümüz teknolojisine göre oldukça geliştiği ve ileri teknikler ile gerçekleştirildiğini dile getiren Dr. Çetinkale, ameliyatın geniş karın duvarı kitlesinin çıkarılması ve karın bölgesinin sarkık görüntüsünden kurtulmasını yerine daha düz ve gergin bir hale gelmesini amaçladığını aynı zamanda oldukça başarılı sonuçların elde edildiğine dikkat çekmiştir.

Prof. Dr. Oğuz Çetinkale ise, hastanın ameliyattan çıktıktan sonra ilk gözlemlenen geniş ve büyük yağlı kitlesinden kurtulduğunu ve hamilelik çatlaklarının da eskiye nazaran daha azaldığı, daha gergin ve sıkı bir karına sahip olduğunu belirtmiştir.

Karın Germe Abdominoplasti Estetik Ameliyatında Önemli Kriterler

 • Hastanın normal ağırlıkta olması
 • Aşırı kilo verip vermemesi
 • Kaç defa hamile kaldığı
 • Nasıl doğum yaptığı(normal veya sezaryen)
 • Gebelikliğin tek mi iki mi olduğu önemli
 • Gebelikte alınan kilolar ve doğumdan sonra ne kadar verildiği
 • Gebelik dışında hastanın aldığı ve verdiği kilo
 • Daha önce karından ameliyat olup olmadığı önemli

karın germe estetik ameliyatının yapılabilmesinde ki önemli noktalardır.

Karın Germe Abdominoplasti Estetik Ameliyatına Uygunluk Koşulları

 • Karın duvarı orta hattında gevşemesi olan hastalar
 • Karın duvarı ve göbek altında yağ birikimi olmuş kişiler
 • İdeal kilosuna yakın hastalar
 • Yeni hamilelik düşünmeyen kişiler
 • Karın ön kısmında cilt fazlalığı olan kişiler
 • Karın duvarında hamilelikten dolayı oluşan çatlaklıkları olan kişiler
 • Yakın bir zamanda aşırı kilolarından kurtulan kilolu kişiler

karın germe estetik ameliyatına uygun kişilerdir.

dogum-sonrasi-estetik

Doğum Sonrasında Estetik Ameliyatı İçin Doğru Zamanlama Önemli

Anne olan kadınların doğum sonrasındaki kabusları izler ve çatlaklar estetik ameliyatlar ile eski görünümüne kavuşuyor. Ancak bu durumda zamanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Duman, “Kadınlar hamilelik döneminde ortalama 8-10 kilo alıyor. Aslında hamilelik boyunca kendisine dikkat eden kadınlar doğum sonrasında fazla kiloları da rahatlıkla verip eski görünümlerine kavuşabiliyor. Tabii bu süre boyunca dikkat ettiği halde kilolarını veremeyen kadınlar da yok değil. Verilemeyen kiloların neden olduğu deformasyonlar ise doğum sonrası dönemde kadın için birer mutsuzluk kaynağına dönüşebiliyor. Eğer kişi, bu durumdan kurtulmak için estetik bir işlem istiyorsa biraz sabırlı olması gerekiyor. Çünkü doğum sonrasında ihtiyaç duyulan estetik ameliyatlarda zamanlama son derece önemli.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde yaşamının idamesi için emzirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla meme ameliyatlarında doğumdan 12 ay sonrasını daha uygun görüyoruz. Hatta emzirme dönemi geçtikten sonra, memede bazı değişiklikler olabileceği için bir 6 ay daha beklemekte fayda var. Annenin emzirmeye ara vermesini istemediğimiz için karın germe ameliyatlarında da 12 aydan öncesini tercih etmiyoruz.”


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)