Dünya Gençleri Türkçe Öğreniyor…

Dünya Gençleri çe Öğreniyor…

TİKA staj ını bitiren yabancı öğrenciler sertifikalarını aldı.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca (TİKA) yürütülen “ Projesi Yaz Staj Programı”nı tamamlayan 21 ülkeden 96 öğrenci törenle belgelerini aldı.


TİKA tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen “Türkoloji Projesi Yaz Staj Programı”na, 21 ülkedeki üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı ve Uluslararası İlişkiler bölümleriyle Türkoloji merkezlerinde öğrenim gören 96 öğrenci katıldı.

Törende konuşan Devlet Bakanı Beşir Atalay, “Türk tarihinin olduğu her yerde, Türk toplumlarının olduğu her yerde TİKA olarak biz varız. Tabii Türkiye İmparatorluk varisi bir ülke. Biz yapmasak bile bekliyorlar. O bölgeler bizden gelmemizi bekliyor. O imparatorluk bölgelerinin sorumluluğu, kültür manasında, dil manasında halen bizim sırtımızda, biz bunun bilincindeyiz” diye konuştu.

TOBB Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise “Türkiye'nin geleceğine doğru atılmış çok önemli adımlardır” dedi.

1999 yılında başlatılan Türkoloji Projesi, komşu, dost ve akraba ülkeler ve topluluklarla her alanda ilişkilerin geliştirilmesinde konuşabilen potansiyel bir kitlenin oluşturulmasını hedefliyor.

TOBB Üniversitesi Rektörü Tahsin Kesici de “Bu dil, 'dan başlar, 1500 km Türkiye'yi geç ancak bununla bitmez, ondan sonra Azerbaycan gelir, Ç'e kadar gider” diye konuştu.


Yaz Staj programına, okudukları bölümlerde en başarılı olan öğrenciler davet edildi.

TİKA Başkanı Hakan Fidan, “TİKA, birçok ülkede birçok faaliyet göstermekte ama bunların içerisinde, gözbebeğimiz olan faaliyetlerimizin başında Türkoloji Projesi gelmekte” dedi.

Törende, yaz staj programını başarıyla tamamlayan yabancı öğrencilere sertifikaları ile birlikte çeşitli hediyeler verildi.

 

Kaynak:

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)