Dünyaca Ünlü Ressamlar

Pablo Picasso ?

1881 yılında İspanya'da dünyaya gelen Picasso dünyanın en ünlü ressamlarından biridir. Babası da kendisi gibi ressam olan Picasso, resim yeteneğini Küçük yaşlarda göstermiştir. Kübizm akımının öncüsü olan ve geometrik şekillerle de resim çizen Pablo Picasso 10,0000 baskı, 34000 kitap resmi ve 300 heykelden oluşan eserleri ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran sanatçılardandır. Yirminci yüzyılın en ünlü ressamlarından olan Pablo Picasso aynı zamanda en üretken ressamlardan biridir. Çıplak, yeşil yapraklar ve Büst adındaki tablosu dünyaca ünlüdür. Bu tablo yüz 6,5 milyon dolara satılmıştır. Tüm zamanların en pahalı tablosu olarak seçilen “Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst” adlı tablonun ilham kaynağı Pablo Picasso'nun sevdiği Teresa adlı bir kızdır. Pablo Picasso 91 yaşında 1973 yılında hayatını kaybetmiştir.

 


Salvador Dali Kimdir ?

1904 yılında İspanya'da doğan Salvador Dali Sürrealizm akımının öncülerindendir. 10 yaşındayken yazıldığı ressam kursunda yeteneği keşfedilen Salvador Dali, İlk resim sergisini 15 yaşında açmıştır. Sanat yaşamının ilk yıllarında Kübizm ve Dadaizm'in etkisinde eserler veren Salvador Dali Pablo Picasso ile de tanışmıştır. En ünlü tablolarından birisi Belleğin Azmi tablosudur. Bu tablo 1934 yılından itibaren New York'taki National Museum of Art'da sergilenmektedir.

 

 


Frida Kahlo Kimdir ?

1907 yılında Meksika'da doğan Frida Kahlo bir süre Sürrealizm etkisinde eserler vermiş, daha sonra özgün üslubuna dönmüştür. 32 defa ameliyat olan Frida Kahlo hayatını acı ve ıstıraplarla geçirmiştir. 143 tabloya sahip olan Frida Kahlo 47 yaşında hayata veda etmiştir. En ünlü eserlerinden biri olan Ormanda İki Çıplak adlı tablo 8 milyon dolara satılmıştır.

Frida Kahlo hayatında çoğu kez yatmak zorunda kaldığı için otoportre tarzında kendisini geliştirmiştir. Eserlerinde genellikle hayatında yaşadığı acıları yansıtmıştır.


Leonardo Da Vinci Kimdir ?

Dünyaca ünlü bir ressam olan Leonardo Da Vinci aynı zamanda mimar, matematikçi, heykeltıraş, filozof, müzisyen, astronom, botanik uzmanı ve jeologdur. 1452 yılında İtalya'da doğan Da Vinci 1519 yılında 67 yaşında hayatını kaybetmiştir. Hayatını bilim ve sanata adayan Leonardo Da Vinci hayatının sonlarına doğru felç olmuş, resim yapmayı bırakarak bilimsel çalışmalara devam etmiştir. En ünlü tablolarından olan Mona Lisa insanlık tarihinin en başarılı tablosu olarak kabul görmektedir. Mona Lisa tablosunda belirsiz bir yüz ifadesi bulunan ve oturan bir kadın resmedilmiştir. Mona Lisa Fransa'daki Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir.

 


Vincent Van Gogh Kimdir ?

1853 yılında Hollanda'da doğan Van Gogh manzara, portre ve natürmort alanında uzmanlaşmış ve eserler vermiştir. Sağlık durumu iyi olmayan Van Gogh eserlerinde bu durumu yansıtmıştır. Sürekli halüsinasyonlar ve öfke nöbetleri geçiren Van Gogh insanlar tarafından garipsenmiş lakin çizdiği resimler tam tersine çok beğenilmiştir. Acılarını ve hüznünü resmeden ressam olarak bilinir. Van Gogh'un en bilinen eserleri Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri ve Dr. Gadget portresidir. Dr. Gadget portresinde kendi psikolojik sorunlarını yansıtmaya çalışmıştır.


Raffaello Sanzio Kimdir ?

Rönesans dönemi sanatçılarından olan Raffaello Sanzio 1483 yılında doğmuştur. Havva'nın Yaratılışı adlı ünlü tablosunu 16 yaşındayken resmetmiştir. Dünyanın en üretken sanatçılarından birisi olan Sanzio 37 yaşında ölmesine rağmen binlerce tablo bırakmıştır. En ünlü tablolarından birisi olan Atina Okulu tablosunu 1509 ve 1511 yılları arasında tamamlamıştır. Fresk tarzında yaptığı tabloda felsefe ve astroloji ilahiyatı ele almıştır. Raffaello sanzio Platon, Aristo, Diyojen, Öklid, Heraklitos gibi İlk Çağ'ın önemli düşünürlerini de resmetmiştir.

 


Rembrandt Harmenszoon Van Rijn Kimdir ?

Avrupa ve özellikle Hollanda'nın en iyi sanatçılarından birisi olan Van Rijn baskı sanatçısıdır. 1606 yılında doğan sanatçı ışığın ve gölgelerin ressamı olarak adlandırılmıştır. Ailesi varlıklardır ancak evliliğinde istediği mutluluğu yakalayamamıştır. Varlıklı bir hayattan sonra 1956 yılında iflas etmiş, tüm mal varlığını ve tablolarını satışa çıkarmıştır. En ünlü tablolarından birisi olan Gece Devriyesi yahut Gece Bekç adlı eseri 1642 yılında tamamlamıştır. Dünyanın en büyük ebatlarına sahip olan eserde yağlı boya ve Felemenk barok tekniği kullanılmıştır.

 


Pierre Auguste Kimdir ?

Pierre Auguste izlenimcilik akımının temsilcilerinden olup 1841 yılında Fransa'da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yaşlarında gitmiş olduğu porselen süslemeciliği atölyesinde ressamlığı keşfedilmiş ve bu alanda eğitim görmüştür. 18 yüzyılın en ünlü ressamlarından olan Fransız Pierre Auguste resimlerinin dönemlerini klasik, aktüelci, olgunluk gibi bölümlere ayırmıştır. En ünlü tablolarından birisi olan Tekne Gezisinde Öğle Yemeği adlı eser 1800 ve 1881 yılları arasında tamamlanmıştır. Yağlı boya ile resmedilen tabloda arkadaş ve sevgililerden meydana gelen insan figürleri yer almaktadır. Tabloda bir tekne içerisinde öğle yemeği yenmektedir. Aynı zamanda hoş bir sohbetin olduğu gözlenmektedir.


Francisco Goya Kimdir ?

1746 yılında İspanya'da doğan Francisco Goya romantizm akımını benimseyen sanatçılardan birisidir. Genellikle portre tarzında eserler veren Francisco, tablolarını yaşadığı döneme ait izlenimlerden oluşturmuştur. Sanatının ilerleyen dönemlerinde insanın ruh ve düşüncelerini de tablolarına yansıtmıştır. Goya'nın tabloları Museo del Prado'da sergilenmektedir. Goya'nın en ünlü tablolarından birisi olan Çıplak Maya 1797-1800 yılları arasında yapılmıştır. Nü dalında bir tablo olan Çıplak Maya eserinde yatak üzerinde yatan çıplak bir kadın resmedilmiştir. Erotik ögelerin işlendiği resimde kadınlara olarak kolay yaklaşılabileceği anlatılmaya çalışılmıştır.

 


Claude Monet Kimdir ?

1840 yılında doğan Monet izlenimcilik akımı çerçevesinde eserler vermiş ve dağınık fırça darbesi tekniğini kullanmıştır. Küçük yaşlarda karikatür çizerek resim yeteneği keşfedilen Monet en başarılı resimlerini manzara tablolarında göstermiştir. Gün Doğumu adlı tablosunda sisli bir havanın hâ olduğu görülmektedir. 1872 yılında yapmış olduğu tabloda sabah saatlerinde güneş ışıklarının denize yansıması resimlenmiştir.

 

 


Hieronymus Bosch Kimdir ?

1456 yılında dünyaya gelen Bosch 15 ve 16 yüzyılın en önemli sanatçılarından biri kabul edilmektedir. Yağlı boya ile gotik tarzda birçok eser veren Hieronymus Bosch tablolarının genelinde triptik şekilde yani birbiriyle ilişki içerisinde bulunan 3 resmin yan yana getirilmesinden oluşan pano oluşturmuştur. En ünlü tablolarından biri olan dünyevi zevkler bahçesi 1500 – 1515 yılları arasında tamamlanmıştır. Madrid'deki Prado Müzesi'nde sergilenen tablo, 3 parçadan oluşmaktadır 1. kısımda Âdem ve Havva'nın bulunduğu Cennet 2. kısımda insan ve figürleri son kısımda da günahkâr insanların cezalandırıldığı Cehennem tasvir edilmektedir.

 


Gustav Klimt Kimdir ?

Sembolizm akımının temsilcilerinden olan Gustav Klimt, Avustralyalı bir sanatçı olup 1862 yılında doğmuştur. Kadın teması ve zarif erotizm üzerine çalışmaları bulunan Gustav Klimt âşık olduğu kadınları model olarak kullanıp resmetmiştir. Duvar resimleri ve eskiz dalında da usta olan sanatçı 1918 yılında ölmüştür. Öpücük adlı tablosunda tuval üzerine yağlıboya kullanmıştır. Viyana'daki Belvedere Sarayı'nda sergilenen tabloda erotizm ögeleri yansıtılmıştır. Uçurumun kenarında birbirine sarılan bir kadın ve bir erkeğin yer aldığı tabloda erkek kadının yüzünü ellerinin arasına almıştır.

 


Marc Chagall Kimdir ?

İzlenimcilik akımının öncülerinden olan Marc Chagall 1887 yılında doğmuştur. Mutlu bir aile yapısına sahip olan Mark Chagall Yahudi kökenlidir ve resim çizmeye çok küçük yaşlarda başlamıştır. 2. Savaşı'ndan kaçarak Marsilya'ya yerleşen Mark Chagall halk hayatının etkisiyle bazı semboller kullanmıştır. Bunlardan inek hayatım mükemmelliğini, horoz verimliliğini, at özgürlüğü, sarkaçlı saat mütevazı hayatı, göğüs yaşamın verimliliği ve erotizmi, ağaç hayat gibi anlamları sembolize etmiştir. 28 yaşında yapmış olduğu Doğum Günü adlı tabloda âşık olduğu belli adlı kadını resmetmiştir.

 


Michelangelo Buonarroti Kimdir ?

1475 yılında doğan Michelangelo, Rönesans dönemi sanatçılarındandır. Aynı zamanda mimar, şair ve heykeltıraş olan sanatçı, resimleri kadar başarılı heykeltıraşlıkta da eserler vermiştir. Âdem'in Yaratılışı ve Kıyamet Günü Sahnesi en ünlü eserleri arasındadır. Fresk tarzında resmedilmiş olan Âdem'in Yaratılışı adlı tabloda Âdem ile Tanrı'nın parmağının birleştiğini resmetmiştir.

 

 


Sandro Botticelli Kimdir ?

1445 yılında dünyaya gelen sanatçı İtalyan kökenlidir. Kuyumcuda çalışan ressam, çocukluk yıllarında merak sardığı resimde kendisini geliştirir ve tablolarıyla adını duyurmaya başlar. Rönesans sanatının öncülerinden birisi olan Sandro Botticelli eserlerinde genellikle coşkulu insan figürlerine yer vermiş ve zarafet ve estetiği ön planda tutmuştur. Venüs'ün Doğuşu adlı ünlü tablosunu 1482 ve 1486 yılları arasında tamamlamıştır. Tuval üzerine yapılan tabloda Venüs'ün bir deniz kabuğunun içinden doğduğu resim edilmektedir.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)