Dünyanın En Güzel Sözcüğü

Dünyanın En Güzel Sözcüğü
(02.11.2007)

Almanya'da düzenlenen bir yarışma‚ deki “Yakamoz” kelimesi‚ dünyanın en güzel sözcüğü seçildi.

'de fat gösteren Dış İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen ve 60 ülkeden yakl 2 bin 500 kelimenin değerlendirildiği yarışmada‚ çe “Yakamoz” sözcüğü‚ 3 kişilik jüri tarafından dünyanın en güzel sözcüğü olarak belirlendi.

Enstitü tarafından yapılan açıklamada‚ jürinin yakamoz sözcüğünü‚ “kelimenin orijinalliğini‚ anlamını ve kültürel önemini göz önünde bulundurarak” birinciliğe layık gördüğü bildirildi. Türk Kurumu'na göre yakamoz sözcüğü‚ “Denizde balıkların veya küreklerin kımıldanışıyla oluşan parıltı” ve “Biyolojik ışık üretme özelliğine sahip‚ akıntı ve rüzgârlarla sürüklenen ve bir şeye dokunduğunda ışık veren deniz hayvanı” anlamına geliyor. Kurumu'na göre yakamoz sözcüğü‚ “Denizde balıkların veya küreklerin kımıldanışıyla oluşan parıltı” ve “Biyolojik ışık üretme özelliğine sahip‚ akıntı ve rüzgârlarla sürüklenen ve bir şeye dokunduğunda ışık veren deniz hayvanı” anlamına geliyor.

Yarışmada ikinciliği‚ Çincede “horlamak” anlamına gelen “Hu lu” kelimesi kazanırken‚ üçüncülüğü de Afrika'da kullanılan Luganda dilinde “düzensiz” anlamına gelen “Volongoto” sözcüğü elde etti.

Kaynak: BussinessTürkcan

 

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)