Dünyanın En Yüksek Binaları

BURÇ HALİFE

Burj Dubai, burç halife,Burj Dubai; dünyanın bugüne dek inşa edilmiş en yüksek binası olan Burç Halife, insanlığın inşaat alanındaki en önemli mühendislik yapılarından bir tanesidir.2010 yılında tamamlanmış olan Burç Halife dünyanın en yüksek binası olarak bilinmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin modern bir şehri olan Dubai'de bulunmaktadır. Adını Halife Bin Zayid El Nahyan'dan almıştır.

İşte dünyanın en yüksek binası Burç Halife'nin özellikleri: Uzunluğu 878 metre olan gökdelen dünyadaki en çok kata sahip yapıdır.164 kattan şan binada dünyanın en fazla yükseğe çıkan asansörü bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en hızlı asansörü de bu binada yer alır.

Saatte 64 kilometre hızla giden asansör, binanın tamamını 1 dakikadan daha az bir sürede kat etmektedir.Binanınrüzgâr etkisinden olumsuz etkilenmemesi için bina köşeli olarak yapılmamıştır.Binanın birleşim noktaları oval şekildedir. 5 buçuk yılda yapılan bina 2010 tarihinde tamamlanmıştır.Herhangi bir kullanım amacıyla yapılmamış olan bina, her türlü amaca yönelik olarak inşa edilmiştir. Yaklaşık olarak 1 buçuk milyar dolara olan Burç Halife 344 bin metrekaredir.

ŞANGHAY KULESİ

Yapımı 2015 yılında tamamlanan Şanghay Kulesi 632 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek ikinci binası konumundadır. 2008 yılında inşaatına başlanan kule 7 yılda bitirilebilmiştir. Amerikan mimarisi anlayışı ile yapılan Şanghay Kulesi, Gensler firması tarafından dizayn edilmiş ancak bu ekibe Çinli Mimar JunXia öncülük etmiştir.Bina bünyesinde 320 katlı bir otel, alışveriş merkezi ve mağazalar bulunmaktadır. 16.000 kişiyi ağırlayabilen gökdelen, dünyanın en yüksek 10 binası içerisindedir. Çin'in Şanghay şehrinde bulunan 127 katlı bu gökdelen, dünyanın en yüksek binası ve en yüksek 3 özelliğine sahiptir. Şanghay Kulesi asansörü de Burç Halife'ninki kadar hızlıdır.Dünyanın en yüksek gözlem güvertesine sahip olan Şanghay Tower, 1100 otopark kapasitesine sahiptir.bina 4.2 milyar dolara mal olmuştur.

 MAKKAH ROYAL CLOCK TOWER

602 metre uzunluğunda olan MakkahRoyal, Suudi Arabistan'da bir otel olarak hizmet vermektedir.Alman Mimarlık firması tarafından tasarlanıp inşa edilen gökdelen, dünyanın en yüksek 3 binası arasındadır. 2002 yılında yapımına başlanmış, 2012 yılında tamamlanmıştır.120 kattan oluşan MakkahRoyal, çerisinde Otel, İslami müze, konferans merkezi, ay gözlem merkezi ve aynı anda 10 bin kişi tarafından kullanılabilecek olan bir dua odasına sahiptir.Son derece lüks yapıya ve konforlu bir hizmet anlayışına sahip olan binada, beş katlı bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır.Saat kulesi şeklinde olup binanın üzerinde yanıp sönen beyaz ve yeşil ışıklar, 30 kilometre uzaklıktan görülebilmekte ve bina bu kadar bir uzaklığa namaz vakitlerini haber vermektedir.

PİNG AN INTERNATİONAL FİNANCE CENTRE

Çin'in Shenzhen kentinde bulunan gökdelen 600 metre yüksekliği ve 115 ile dünyanın en büyük dördüncü binasıdır. 2017 yılında tamamlanan binada yer altında 4 kat bulunmaktadır.Dünyanın en yüksek binasından sadece 2 metre alçaktır.Katlar arasındaki dolaşım 80 tane asansörle sağlanmakta olup, bina bir Finans merkezi olarak inşa edilmiştir. 2010 yılında yapımına başlanmış olup, 7 yıl sürmüş ve 2017 yılında tamamlanmıştır.

GOLDİN FİNANCE 117

Dünyanın 5. büyük gökdeleni Çin'in Tientsin şehrinde bulunan Goldin Finance 117 binasıdır.

LOTTE WORLD TOWER

555 metre uzunluğundaki bu gökdelen Güney Kore'de bulunmaktadır. Lotte World Tower Seul'un en yüksek binasıdır.Yer altında 6 kat ve onun üzerinde 117 kat bulunmaktadır. 2009 yılında yapımına başlanan binanın inşaatı 8 yıl sürmüş ve 2017 yılında tamamlanmıştır. Bu binanın içinde 80 adet asansör bulunmaktadır. Dünyanın 6. büyük binasıdır.

ÖZGÜRLÜK KULESİ

Amerika'nın Aşağı Manhattan ve New York'ta inşa edilen Dünya Ticaret Merkezi kompleksinin ana binasıdır.104 katlı olan Özgürlük Kulesi Batı Yarım Küre'nin en yüksek binası olarak kabul edilir. 541 metre uzunluğunda olan bina 104 kattan oluşmaktadır.

 CTF FİNANCE CENTER

CTF Finance Center, Çin'in Guangzhou kentinde bulunan ve 530 metre yüksekliğinde ve dünyanın 8. büyük gökdelenidir. 111 kattan oluşan CTF Finance Center 2016 yılında tamamlanmış olup Çin'in en yüksek binalarından biridir.

WİLLİS KULESİ

Amerika Birleşik Devletleri'nin Chicago eyaletinde bulunan ve Amerika'nın 2. dünyanın ise . büyük gökdeleni olan Willis Kulesi, 1973 yılında tamamlanmıştır. 527 metre uzunluğunda olan Willis Kulesi 3 yılda tamamlanmıştır.

SHANGHAİ WORLD FİNANCİAL CENTER

Çin'de bulunan Shanghai World Financial Center 492 metre uzunluğunda ve 101 kat olarak inşa edilmiştir 381600 metrekarelik bir alana sahiptir 1997 tarihinde yapımına başlanan Finans Merkezi 2008 yılında bitirilmiş ve birçok bankaya ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın En Büyük Gökdelenleri Hangileridir?

Dünyanın En Büyük Gökdelenleri Uzunlukları Ne Kadardır?

Dünyanın En Büyük Gökdeleni Hangisidir?

İşte Gökdelenler İle İlgili Bütün Merak Edilenler

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)