sabit reklam
Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Çıkacak?

Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Çıkacak?

Elektrikli otomobiller 19.yy’ın ortalarında ve 20.yy’ın başlarında oldukça popüler olmasına rağmen, içten yanmalı araçların çok daha ucuza, çok daha fazla üretilmesi sebebiyle elektrikli otomobillerin kullanımı yaygınlaşmamıştı.

Üretim : 1913

 

 

 

 

 

 

Ancak, 1970’lerdeki ve 80’lerdeki enerji krizleri, hidrokarbon (petrol) enerji piyasasındaki dalgalanmalardan bağımsız olması sebebiyle elektrikli otomobillere olan ilgi tekrar yenilendi.

Üretim : 1961

 

 

 

 

 

 

1990’ların başlarında, CARB(California Air Resources Board) daha yakıt verimli, daha az emisyonlu araçlara; asıl amaç olarak sıfır emisyonlu araçlara geçişi öngören bir çalışma başlattı. Karşılık olarak, otomobil üreticileri, CryslerTEVan, Ford Ranger EV pickup truck, GM EV1 ve S10 EV pickup, Honda EV plus hatchback, Nissan lityum-iyon bataryalı Altra EV minivagon ve Toyota RAV4 EV gibi elektrikli modeller geliştirdiler. Bu otomobiller sonrada ortadan kaldırıldılar. Bütün bu olanlar için şunu söyleyebiliriz; Elektrikli otomobiller uzun zamandır üretiliyordu ve piyasaya sunuluyordu. Günümüzde de piyasada elektrikli otomobiller var ama insanlar önyargılarına yenildikleri için bu otomobilleri seçmekte tedirgin oluyorlar. Bu nedenle yaygınlaşmıyor. Çoğu insan piyasada elektrikli araçların olduğunu bile bilmiyor. Böyle bir teknolojinin yayılmaması sanırım insanların ön yargıları ve teknolojiden geri kalmamız.

Piyasa olan bazı elektrikli otomobillerin fiyatları şöyle;

FULU HB 3 tekerli elektrikli araba  19.900 TL

FULU Pick-up 3 tekerlekli elektrikli kamyonet 21.900 TL

Jmstar Cabrio 26.900 TL

Omnia Elektrikli Otomobil 33.000 TL

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)