sabit reklam
Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi akne, siğil, kepek, sivilce gibi birçok problemin çok noktasıdır. Cilt üzerinde oldukça faydalı olan elma sirkesi dişlerde ki lekeyi de giderici bir çözümdür. Elma sirkesi çok önceden beridir insanlar tarafından kullanılmaktadır. Sirkenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olduğu gibi ilaçlardan da ön plana geçebilmektedir. Elma sirkesi ahşap fıçılarda ezilmiş organik elmaların işlenmesi sonucu meydana gelmektedir. Elde edilen doğal elma sirkesi kalsiyum, fosfor, magnezyum, fosfor, sodyum, kükürt, bakır, demir, çeşitli mineraller ve iz elementler bakımından oldukça zengindir.

elma-sirkesi

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

  1. Kan şekerini dengeler: Vücut kan şekerini dengelemek adına insülün üretir. Elma sirkesinde bulunan anti-glisemik insülinin vücuda etkisine yardımcı olmaktadır. Vücudu insüline dayanıklı kişiler her öğünde elma sirkesi tüketmelidir. Bir bardak suya bir çay kaşığı sirke ekleyerek tüketebilirsiniz. Gün içerisinde 3 defa bu şekilde karışımı tüketmek sindirim sistemine fayda sağlar. Ayrıca bu şekilde vücuda yeni alınan şekerler sindirilirken kandaki şeker sabit oranda kalır.
  2. Dişleri beyazlatır: Dişlerinizin sarı olmasından çok mu rahatsızsınız? O zaman dişlerinizin sağlığı için elma sirkesi kullanmak çok pratik bir yöntemdir.  Dişlerdeki lekeleri temizlemek için kullanılabileceği gibi ağızdaki bakterilerin yok edilmesinde de faydalıdır.
  3. Kabızlığı tedavi edici: Pektin içeren elma sirkesi pektin özelliği ile suda çözülebilen bir lif olduğu için bağırsak harekelerini kolaylaştırmada etkilidir. Pektin kabızlık problemini giderici doğal bir çözümdür. Bir bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave ederek gün içerisinde 3 defa tüketebilirsiniz.
  4. Kilo vermeye yardımcı: Düzenli olarak kullanılan elma sirkesi kilo vermede oldukça etkili bir yöntemdir. Çok iyi bir asetik asit kaynağı olan elma sirkesi, yapılan araştırmalara göre asetik asit içermesinden dolayı 12 hafta boyunca düzenli tüketen obez insanların karın ve bel yağlarından kurtulduğu gözlemlenmiştir. Asetik asitin bir diğer faydası da karaciğerde dahil vücutta yağ birikimini önler.
  5. Saçları besleyici:  Su ve elma sirkesini eşit miktarda karıştırıp sağlanan karışım ile çok doğal bir solüsyon elde edilmektedir. Elde edilen bu karışım saç üzerinde oldukça etkili bir karışımdır. Saçın parlamasını ve çok yumuşak olmasını sağlayan karışım saçın beslenmesini sağlar. Kepeklerde de önleyici bir etkiye sahip olan elma sirkesi su karışımı kepeğe sebep olan mantarları temizler. Ayrıca kafadaki derinin PH dengesini sağlamaktadır. Eşit miktarda sirke ve su ile elde edilen karışımı kafa derinize sürün ev 15 dakika ile 60 dakika arasında bekletip durulayın. Haftada 1 veya 2 defa bu yöntemin uygulanması saçın sağlıklı olmasında oldukça etkili olacaktır.
  6. Cildi besleyici: Deride ki lekeleri temizleyen elma sirkesi kırışıklıklara iyi geldiği gibi cildin rengini de düzenlemektedir. Elma sirkesi ciltte ki lekeler için oldukça etkili bir temizleyici olup ciltteki kırışıklık ve çatlakların görünümünü azaltır. Yarım bardak elma sirkesi ve yarım bardak suyu karıştırıp yüzünüzün her tarafında uygulayın. Bu karışım düzenli bir şekilde kullanılır ise cildinizin asit-baz dengesini sağlamada yardımcı olur ve cildi deri enfeksiyonlarına karşı korur.

akne-tedavisinde-elma-sirkesi

  1. Krampları önleyici: Bazı insanların geceleri bacaklarına kramp girmektedir. Elma sirkesi mineral içeriği bakımından zengin olmasından dolayı sürekli ve şiddetli yaşanan krampların azalmasında yardımcı bir etkendir. Bir bardak sıcak suya bir kaç damla elma sirkesi damlatılarak elde edilen karışım içildiğinde kısa süre içerisinde krampın geçmesini sağlar. Başka bir yöntem ise 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir miktar balı bir bardak suya karıştırıp yavaş yavaş içildiğinde de aynı etkiyi göreceksiniz.
  2. Öksürük ve soğuk algınlığını giderici: Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı için birebir olan elma sirkesi birer çay kaşığı elma sirkesi ve balı bir bardak sıcak su ile karıştırıp elde edilen karışıma biraz da ezilmiş zencefil ekleyip içtiğinizde boğaz ağrınız ve öksürüğünüz den kısa süre kurtulabilirsiniz.
  3. Enfeksiyondan korur: Sirke içerisinde var olan antiseptik özelliği bakterilere ve mantarlara karşı çok etkilidir. Mesela kulak enfeksiyonu, kandidiyaza ve mesane enfeksiyonuna çok iyi gelir. Kulak için sulandırılmış elma sirkesi ile kulağınızı temizlemek iyi gelecektir. Diğerleri için ise rahatsızlığınız geçene kadar geceleri yatmadan önce su içerisine 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içmek iyi gelecektir.
  4. Kolestrolü düşürür: Elma sirkesi yapılan araştırmalara göre kandaki trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) yani bu demek oluyor ki kötü kolestrolü düşürmektedir. Yüksek yoğunluklu liporoteini (HDL) yani iyi kolestrolü artırmaktadır. Kandaki lipid profilin düzelmesini sağlamış olup diyabetten kaynaklı komplikasyonları da önlemek amaçlı çok önemlidir.

Elma Sirkesinin Yan Etkisi Var mıdır?

Elma sirkesi normal miktarda tüketildiği sürece güvenlidir. Bazı durumlarda çok fazla elma sirkesi kullanmak iyi sonuçlar vermeyebilir. Gün içerisinde 250 gramdan fazla elma sirkesi tüketmek potasyum eksikliğine yol açabilir. Var olan bir rapora göre 250 gramdan fazla 6 yıl boyunca tüketen birinde  kemik zayıflığı ve potasyum eksikliği tespit edilmiş.

elma-sirkesi-yan-etkisi

Bir başka raporda ise elma sirkesi tabletini boğazında 30 dakika bekletmiş bir kadın ses tellerinde acı ve hassasiyet hissetmiş. Geçen 6 ay süre zarfında yutkunmada zorluk çekmiş. Yaşanılan problemin elma sirkesi içerisinde var olan asetik asit içeriğinden kaynaklı olduğu düşülmektedir. Bu demek oluyor ki her şeyde olduğu gibi bu kadar çok fayda sağlayan elma sirkesinde de çok fazla tüketildiği zaman yan etkiler ortaya çıkabiliyor.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)