EXPO 2016 Antalya

UluslararasıBahçe Bitkileri Üreticileri Derneği 2009 yılında Expo fuarını düzenleme hakkını Türkiye'ye vermiştir. 2016 yılında Expo fuarı Antalya'da düzenlenmiştir.

Expo Nedir?

fuarı olarak bilinen Expo 19. yüzyılın ortalarından itibaren düzenlenen bir organizasyondur. Türkçe karşılığı sergi anlamına gelmektedir.Expo dünya literatüründe uluslararası sergiler bürosu tarafından gerçekleştirilir. Kısa adı EVPO olan kuruluş üç çeşit fuar düzenlemektedir.Bu fuarlar genellikle 3-6 ay arası devam eder. Ayrıca Expo'nun sahibi olan ülkeler kendi yerel fuarlarını da bu fuar kapsamında düzenleyebilirler.GünümüzdeExpo organizasyonu FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunları'ndan sonra dünyada ekonomik ve kültürel alanda etkili olan en büyük üçüncü organizasyondur.

150 yıldan fazla bir süredir devam eden organizasyonlar ilk defa 1851 yılında Londra'da gerçekleşmiştir. 2016 yılında gerçekleşen Expo fuarı ise Antalya'da yapılmıştır.Expo 2016 Antalya felsefe olarak “gelecek nesiller için yeşil bir dünya” ve tema olarak “çiçek ve çocuk” temasını kullanmıştır.Slogan olarak ise “geleceği yeşertmek” ifadesini kullanan Expo 2016 Antalya organizasyonu,tarih, biyoçeşitlilik, sürdürülebilirlik ve yeşil şehirler organizasyonun alt temaları olarak kullanılmıştır.

52 resmi devletin katılımıyla gerçekleştirilen EXPO2016 6 aylık bir süre boyunca çeşitli organizasyonlara, ve yabancı konserlere sahipliği yapmıştır. Antalya'nın Aksu ilçesinde 1121 dönümlük bir alana A1 kategorisinde düzenlenen sergi, altı ay devam etmiştir. 31 Ekim tarihinden sonra 2 ay daha uzatılarak 31 Aralık'ta sona ermiştir.Expo 2016 Antalya Halen ziyaretçilere açık olup 1,6 milyar TL'ye mal olmuştur.

Antalya EXPO Su'nun en önemli özelliklerinden biri de Expo 2016 Antalya Ajansı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonunda düzenlenen bir etkinlik olmasıdır. Expo 2016 Fuar MerkeziExpo Kulesi, Türk Hava Yolları Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, kongre binası, Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi,Expo Gölü, Türkiye biyoçeşitliliği, tema parkuru, çocuk adası, ülke bahçeleri, mozaik kültür bitki heykelleri alanı,Expo Serası, büyük amfi tiyatro ve küçük amfi tiyatrodan oluşmaktadır.

Expo Kulesi 114 metre yüksekliğinde, alt çarşıları ile birlikte 20000 metrekare kapalı alana sahip bir küredir.Kulenin katlarında çeşitli restoran ve seyir terasları bulunmaktadır.Kule açık alanlarıyla birlikte 500 kişilik yiyecek ve içecek alanı içermektedir. 18 katlı olan Expo Kulesi asansör ile çıkılmakta ve kuleyi ziyaret ücreti 10 TL'dir. Türkiye'nin Eğeli olarak da bilinen Expo Kulesi 2017 dünya Mimarlık Festivali'nde Dünyanın En İyi Yapıları 2017 Ödül Töreninde Tamamlanmış En İyi Sergilenen Yapı Kategorisinde Dünyanın En İyi Kültürel Yapısı seçilmiştir.

Fuar alanı içerisinde bulunan Türk Hava Yolları Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezinde çocuklara teknolojiyi sevdirmek amacıyla çeşitli araçlar, gösteriler ve maketler bulunmaktadır. Dinozor Bahçesi,gökevi, simülatörler, gösterimler, THY Çocuk ve Bilim Teknoloji Merkezinde bulunan diğer araçlardır.

Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi ise “başak” formunda tasarlanmış, tarımın ve biyoçeşitliliğin geçmişten günümüze kadar olan gelişimi anlatılmaktadır.Expo Gölü ise Antalya Körfezi'nden esinlenerek yapılmış, ziyaret saatleri içerisinde çeşitli ses, ışık ve su gösterileri yapılmaktadır.Bu göl fuar merkezinin doğusundaki akarsu ile beslenmektedir. Türkiye Biyoçeşitliliği Tema Parkuru ise solucanı andıran kıvrımlı bir yapı şeklinde inşa edilmiş, tek katlı olarak planlanmıştır. Burada da Türkiye'nin üç farklı bitki coğrafyasına ait bitki örtüsü sergilenmektedir.Bu bitki çeşitliliği Avrupa Sibirya Flora Bölgesi, İran Turan Flora Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere çeşitli bitki türlerini barındırmaktadır.

Çocuk adası yaklaşık 8000 metrekare büyüklüğünde olup, küre formunda inşa edilmiş ve 75 metre çapındaki kubbe yüksekliği ile 24 metreden oluşmaktadır.Çocuk Adası'nda çocuklara yönelik çeşitli aktivite ve eğlenceler bulunmaktadır.

Perge Kazı Alanı, Eğitim Hayal Yolu, Bitki Labirenti,çocuk etkinlik alanları çocuk atölyeleri, interaktif gösteri alanları gibi birçok etkinlik bölgesi çocuklar için eğlence merkezi haline gelmiştir. Ayrıca alan içerisinde bulunan çocuklar için tasarlanmış origami tasarım,Kâğıt heykeller, seramik ve boyama gibi atölyelerde keyifli bir gün geçirmeleri amaçlanmıştır.

Ülke bahçeleri: Ülke bahçeleri Expo 2016'ya katılımcı olarak giren ülkelerin bahçe, el sanatları ve kültürlerini yansıtması açısından ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur.Her katılımcı ülke için iç mekân bahçesi, ofis binası ve sergi alanının batı tarafında ise dış bahçe bölümü ayrılmıştır.Ülkelere ait çeşitli bitki örtüleri, çiçekler, saksılar ve süs bitkileri yer almaktadır.Ülkelerin bahçecilik anlayışları da bu alanda anlatılmaktadır.Resmi olarak 52 ülke bu alanda bahçesini sergilemektedir.

ExpoMozaik Kültür Bitki Heykelleri Alanı:Expo 2016 Antalya sergi alanında 15 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş olan Mozaik Kültür Bitki Heykelleri AlanıKanada Merkez adında bir firma tarafından hazırlanmış, 108 bitki heykeli sergilenmektedir. Burası dünyanın en büyük bitki heykel sergisidir.

ExpoSerası ise Expo 2016'nın 46 temasından birisidir.Sürdürülebilirliği

Vurgulamak maksadıyla bir sera oluşturulmuş, aynı zamanda biyoçeşitlilik alt temasına uygun olarak kurgulanmıştır.Burada tropik kökenli yüksek boylu bitkiler, farklı yaprak özellikleri ve görüntüleri olan bitkiler ile çeşitli orkideler bulunmaktadır.

Büyük Amfi Tiyatro ve Küçük Amfi Tiyatroise Expo 2016 Fuarı'nın konserler, milli ve özel günler için ayrılmış kutlama ve organizasyon alanlarıdır. 2016 yılında katılımcı ülkelerin kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapmış ve 2 alandan oluşan nitelikli bir bölümdür. Büyük Amfi Tiyatro kenar yamaçları ile birlikte 7000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Küçük Amfi Tiyatro ise 800 kişi kapasitesine sahip olup ülkelerin kendi sergileyeceği etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Expo 2016 Antalya Sergisi'ne Balkanlar'dan Ortadoğu'ya; Amerika'dan Avrupa'ya ve Uzak Asya'ya kadar 52 ülke katılmıştır. Antalya merkezine 17 kilometre mesafede ve Aksu'ya bağlı olarak kurulan Expo 2016 1200 araç park kapasitesine sahip olup, tramvayla da ulaşım sağlanmaktadır. Expo 2016 Antalya hafta içi ve hafta sonu ziyaretçilerine açıktır.

EXPO2016 Yapılmıştır?

EXPO2016 Kulesi Nerededir?

Expo2016'nın Önemi Nedir?

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)