sabit reklam
Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Güneş ışığının faydaları azımsanamayacak kadar insan vücuduna oldukça fazladır. Faydaları olduğu kadar da zararları da son dönemlerde sıkça konuşulan bir konudur. Güneş ışınlarının zararlı olduğu ve ciltte kanser yaptığını günümüzde bilinmektedir. Yalnız Unutulmaması gereken bir konu güneşin insan vücudundaki metabolizmanın sağlıklı ve uyumlu bir vaziyette çalışmasını sağlamaktadır bu sebeple insan vücudu için gerekli olduğu bilinen bir kaynaktır. Uzmanlar insan vücudunun en az günde 15 – 25 dakika kadar bu ışınlara maruz kalmalıdır.

Bilinen diğer bir şeyde insanlar açık havalarda daha neşeli ve enerjik olurken, kapalı havalarda daha depresif somurtkan bir halde olurlar. Eski insanların, evlerde annelerin çocuklarına, okullarda öğretmenlerin küçük yaşta öğrencilerine dedikleri gibi güneş girmeyen eve doktor girer deyimi ülkemizde meşhurdur. Geçmişte de denenmiş ve görülmüş bilgilere sahibiz. Bu demektir ki bu ışınların insan vücuduna inanılmaz yararlar sağlar.

gunes-isiginin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-1

Güneş Işığının Faydaları

Öncelikle güneş ışığının en büyük vitamini vücudumuzda D vitamini üretimi sağlamasıdır. Bu vitamin sadece bu sayede üretilir. D vitamini vücudumuzda bağışıklı sisteminin gelişmesini, sağlık diş ve kemik yapısının oluşmasını sağlamaktadır. Kas yapımızın sağlam olması kemik erimesi ve bu tür hastalıkları engel olur. Ayrıca uyku problemi çeken insanlara güneş banyosu önerildiği de bilinmektedir. Bu ışınların içinde bulunan melatonin sayesinde uykusuzluğun önüne geçilir.

Güneş ışığı Bol miktarda D vitamini içerir, D vitamini sayesinde kemikler gelişimi desteklenir. Sağlıklı bir kas yapısı vücut için sağlanır, böbreklere fayda sağlar, Kara ciğer için faydalıdır. Enerji verir ve yorgunluğu önler, stres ve depresyona karşı yarar sağlar. Çocukların kemik gelişimine önemli katkı sağlar, Sağlıklı bir göz yapısı için faydalıdır. Romatizma ve eklem ağrıları için çok faydalıdır. Kolesterolü düzenler, vücuda direnç kazandırır, Adet dönemi öncesi kadınlarda rahatlayama yardım eder, performansı arttırır, Ayrıca Sırt ağrılarına da çok iyi geldiği bilinir.

gunes-isiginin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir

Güneş Işığının Zararları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Güneş ışığında kumsalda güneşlenmesi yada altında yürümekten parkta çocuklarının oynarken bu kaynağın ışınlarına mutlaka maruz kalınabiliyor. Güneş ışınlarının faydası olduğu kadar da fazla derece maruz kalındığında ciddi derece rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Aşırı güneşli havalarda dışarı çıkmak yarar yerine zarar sağlayabilir aradaki bu dengeyi iyi sağlamak gerekiyor.Uzmanların verdiği bilgiye göre güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmak yerine daha az yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmak daha zararsız olduğunu dile getirmişlerdir. Sabahın erken saatleri ve akşam üzeri dediğimiz zaman dilimlerinde dışarı çıkmak insan vücudu için daha zararsızdır. Yoğun olduğu zamanlarda çıktığımız takdirde cildimizde yanıklar daha ileriye gidebilirsek cilt kanserine kadar gidebilir. Insanların yoğun ışınlı havalarda dışarı çıktığında bunalma sayesinde tansiyon düşmesi ve ani tansiyon yükselmesi de yaşamaktadırlar. Bu sebeple bu tür havalarda yanınızda güneş kremi yada losyonu, gözlük veya şapka bulundurun.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)