Güney Koreli öğrenciler gazileri ağlattı
Güney Koreli öğrenciler gazileri ağlattı
(.06.2007)

Ümraniye Çayırönü İlköğretim Okulu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelen dost ve kardeş ülke Güney Koreli çocuklar‚ söyledikleri Türkçe şarkılarla gazilerini duygulandırdı.

Türkiye ile G. Koreli öğrencilerin düzenlediği etkinlikte 50 yıl önce atılan dostluk ve kardeşlik bağlarının sağlamlığı bir kez daha vurgulandı. Etkinliği izlemek için Kırklareli’nden gelen Gazisi İlhan Çoşkunvardar öğrencilerin Türkçe şarkılar söylemesi karşısında oldukça duygulandığını söyledi. Çayırönü İlköğretim Okulu ve Türkiye’de Yaşayan Koreliler Derneği Türkiye- G.Kore Dayanışma ve Kardeşliğin 50. Yıldönümü kutlamaları kapsamında güzel bir etkinliğe imza attı. İlköğretim çağındaki ve Koreli öğrencilerden oluşan 40 kişilik grubun sergiledikleri gösteriler büyük beğeni topladı.

Ümraniye Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler kendi kültürlerinden halk oyunları sergiledi. Ümraniyelilerin büyük ilgi gösterdiği gecede öğrenciler Türkçe ve Korece şarkılar da seslendirdi. Programın sonunda sahneye çıkan ve Koreli öğrencilerden oluşan koronun birlikte Barış Manço’nun dağlar dağlar ve Nilüferin Çok uzaklarda şarkılarını seslendirmesi herkesi duygulandırırken etkinliği izlemek için gelen Savaşı Gazileri gözyaşlarını tutamadı. Aileleri ile birlikte Türkiye’de misafir eden Çayırönü İlköğretim Okulu Müdürü Murat Ermiş‚ böyle bir organizasyonu yapmaktaki amaçlarının 50 yıl önce atılan dostluk bağlarını canlı tutmak olduğunu söyledi. 2007 yılının G.Kore’de Türk dostluk yılı ilan edildiğini belirten Ermiş “Bizim Kore ile dostluğumuz 50 yıl öncesine dayanıyor.

Gazilerimizin savaşında attıkları sağlam dostlukları bizler ilerleterek güçlendirmek istiyoruz. Koreli çocuklarla kendi çocuklarımızı kaynaştırarak iki millet arasında kopmaz kardeşlik bağlarları oluşturmak istiyoruz.”dedi. Programı izleyen Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin ise gördüğü manzara karşısında çok duygulandığını ifade ederek “İstenmeyen bir savaş neticesinde başlayan - kardeşliğinin gelişmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiği”ni vurguladı. 1957 yıldan kabul edilen Türkiye Güney Kore Dayanışma ve Kardeşliğinin 50. yıl dönümü kutlaması karşılıklı hediyeleşmenin ardından sona erdi.

{CHA}

Kaynak: Zaman

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)