sabit reklam
Adile Naşit (Hafize Anne) Kimdir?

17 Haziran 1930 yılında İstanbul da dünyaya gelen Adile Naşit, Türk sinemasının en değerli sanatçılarından biridir ve asıl adı Adile Keskiner ‘dir. Ekranların Adile annesi Adile Naşit ,sinema ve tiyatro oyunculuğu yapmıştır. Usta bir oyunculuğu olması ve mütevazi kişiliği ile de gönülleri fet etmeyi başarmıştır. Sinema dünyasının güldüren karakteri Naşit Özcan’ın kızı olan Adile Naşit ,gülen yüzü ile hafızalarımıza kazınmıştır. Oyunculukta ilk deneyimi babasının ölümü sonrası okulu bırakıp İstanbul Çocuk Tiyatrosunda gerçekleştirmiştir. Naşit’in annesi Amelya hanım da başarılı bir tiyatro oyuncusu idi. Kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Selim Naşit ile kardeş olan Adile Naşit, Her şeyden biraz adlı oyunun kadrosunda Halide Pişkinin grubunda yer alarak tanınmaya başlanmış ve profesyonelleşmiştir. Vahi Öz ve Aziz Basmacı ile 1948 de grup kurarak turnelere başlamış ve ün kazanmıştır.

adile-nasit

Ekranların tonton Adile annesi , hayatının dönüm noktasını ”Lüküs Hayat” filmi ile 1948 yılında yaşamıştır. Kendine has kahkahaları ve tiplemeleri ile kısa sürede halkın beğenisi toplamış ve sevilen oyuncu haline gelmiştir. Birçok film de anne rolü ile başarılı oyunculuk sergileyen Naşit , ”Hababam Sınıfı” filminde ”Hafize ana” karakteri ile büyük ilgi görmüş unutulmaz isim haline gelmiştir. Oyunculuğu kadar yaşamı ,saygın ve sosyal yönü ile de kalplerde sevilen insan olmuştur.  Hiçbir zaman özel hayatı ile göz önünde olmayan usta oyuncu 1950 yılında Tiyatro oyuncusu Ziya Keskiner ile evlenmiş ve bu evlilikten Ahmet adında bir oğulları olmuştur. Eşi ile grup kurarak uzun yıllar birlikte çalışmalar yapmışlardır. Naşit , Münir Özkul ile de çevirdiği filmler ile de çok ça adından söz ettirmeyi başarmıştır. Başarılı bir oyunculuk hayatı olan Adile Naşit 1976 yılında ”İşte Hayat ” adlı filmde üstün performansından dolayı  En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Adile Naşit Hangi Filmlerde Yer Almıştır?

  • Görgüsüzler
  • Talih Kuşu
  • Kuzucuklarım
  • Gırgırıye
  • Ah Dede Vah Dede
  • İşte Hayat
  • Mavi Boncuk

gibi birçok filmde yer alan Naşit ,Kemal Sunal ile de birçok filme başrol oyunculuğu yapmıştır. Çocukların masalcı annesi olan sanatçı ”Uykudan Önce ”çocuk oyunu ile uzun yıllar ekranda kalmaya devam etmiştir. Bitip tükenmeyen hayat enerjisi ile tüm oyunculara örnek olan sanatçı 11 Aralık 1987 yılında sinemaya ve sevenlerinde veda etmiştir. Bağırsak kanseri ile mücadelesi 52 yaşında hayatı ile son bulmuştur. Ankara Çankaya da Adile Naşit parkı içerisine yapılan büstü ile sevenleri adile anneye en büyük armağanı vermiştir. Naşit ,Karacaahmet mezarlığına oğlu ve eşinin yanına defnedilmiştir.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)