Hamilelikte Spor ve Egzersiz Hareketleri

hamilelikte-yurumekEgzersiz sağlıklı bir hayatta önem verilmesi gereken bir durumdur. Hamilelikte de böyle olması gerekir. Çünkü yapılan sporlar ve egzersizler dolaşım ve sistemleri daha iyi çalışır. İnsan kendini daha iyi ve zinde hisseder. Düzenli kilo olmanıza katkı sağlar ve çok daha fit olursunuz. Gebelikten dolayı oluşabilecek şikayetleri en az indirgersiniz. Uykusuzluk, bel ağrısı ve bazı kasılmaları mümkün olduğunca az yaşarsınız hatta önüne bile geçmiş olabilirsiniz.

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler hem anne için hemde bebeği için oldukça faydalı olacaktır. Çok az kaynakta yer almakla birlikte hamilelik dönemimde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin beyin gelişimleri daha iyi olduğundan bahsediliyor. bu egzersiz ve sporları yapmadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Tüm hamileler egzersiz yapabilir mi?

Evet tün halileler egzersiz yapabilir fakat bunlar belli ölçülerde ve belli tiplerde olmalıdır. Sporcu bir anne adayı ile, daha önce spor yapmayan veya gelişigüzel spor yapan anne adayı arasında egzersiz farkları mutlaka olacaktır. Bunun için mutlaka doktor yönlendirmesi gerekmektedir.

Hamilelikte En Faydalı Egzersizler Hangileridir?

Yürümek: Yürüyüş bir hamile için yapılabilecek en basit egzersizlerden biridir. Günde yarım saat kadar yapılması idealdir. Fakat istenirse 1 saat yapılabilmesinde sorun bulunmamaktadır, tabi tek bir şartla ara ara dinlenilmelidir. Tabi ilk günden yarım saat veya 1 saat boyunca yürümek doğru olmayacaktır. Bunu alıştıra alıştıra yapabilirsiniz. Başlarda 10-20 dakika şeklinde başlayarak sonraki günler yarım saat hatta 1 saate kadar da çıkarabilirsiniz. Bu arada günde 2 litre su içmeniz de gerekecektir.

hamilelikte-yuzme

Yüzme: Yüzmekte hamileler için oldukça faydalıdır. Bu dönemde oluşabilecek sırt ve bel ağrılarının önüne geçmekte oldukça etkilidir. Hem tehlikeli değildir hemde psikolojik ve ruhen rahatlama yaşanır. Çok fazla derine dalamamalısın ve ayrıca nefesine uzun süreler tutmamalısınız. Bu spor tüm kasları çalıştırdığından çok iyi bir egzersiz olacaktır.

Bunlar başlıca yapılan egzersizlerdendir. Yoga ve plateste yapılabilir fakat unutulmamalı ki bir uzman kontrolü olmadan yapılmamalıdırlar.

 

 

 

 

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)