sabit reklam
Hastalar Hekimlerin Türkçe Terimler Kullanmamasından Şikayetçi

Hastalar Hekimlerin Türkçe Terimler Kullanmamasından Şikayetçi

ve Yakınları Hakları Derneği {} Başkanı Turan Adanur‚ Hekimlerin Latince Terimlerle Hastaların Kafasını Karıştırdığını Belirterek‚ ”Öz Türkçe” ile Konuşulmasını İstedi.

 

ZOHYAD Yönetim Kurulu Başkanı Turan Adanur‚ Latince terimlerden hastaların hiç bir şey anlamadığını vurgulayarak‚ ”Hasta ve hasta yakınlarıyla yaptığımız görüşmelerde‚ hastanelerde hizmet alımı esnasında hasta- iletişimini sağlayan tıp dilinden dolayı hasta ile arasında iletişim eksikliği olduğunu gözlemliyoruz. ‚ tıp dilini kullandığından dolayı‚ hekimin konuşmasından hasta hiçbir anlam çıkaramıyor. Sorununun ne olduğunu anlayamıyor. Bilindiği gibi tıp terimleri genel olarak Latincedir.

 

Hekimlerimiz‚ Tıp Fakültelerinde öğrenilen Latince tıp terimlerini hastanelerde de hastalarıyla konuşurken kullandığından dolayı‚ hasta ile hekim arasında iletişim kopukluğu oluyor. Doktorlarımız Latince yerine öz Türkçe konuşursa ne hasta‚ ne de hasta yakını tedirgin olur” dedi.

 

Adanur dileklerinin‚ Sağlık Bakanlığı’nın biran önce genelge yayınlayarak‚ tüm hastanelerde tanı sözcüklerinin ”Türkçe” kullanılması gerektiğini duyurması olduğunu ifade ederek‚ taleplerinin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Kaynak: Haberler Türkcan

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)