Hastalar Hekimlerin Türkçe Terimler Kullanmamasından Şikayetçi

lar Hekimlin Türkçe ler Kullanmamasından Şikayetçi

Zonguldak Hasta ve Hasta Yakınları Hakları Derneği {Zohyad} Başkanı Turan Adanur‚ Hekimlerin Lince Terimlerle Hastaların Kafasını Karıştırdığını Belirterek‚ ”Öz Türkçe” ile Konuşulmasını İstedi.

 

ZOHYAD Yönetim Kurulu Başkanı Turan Adanur‚ Latince terimlerden hastaların hiç şey anlamadığını vurgulayarak‚ ”Hasta ve hasta yakınlarıyla yaptığımız görüşmelerde‚ hastanelerde hizmet alımı esnasında hasta-hekim iletişimini sağlayan tıp dilinden dolayı hasta ile hekim arasında iletişim eksikliği olduğunu gözlemliyoruz. Hekim‚ tıp dilini kullandığından dolayı‚ hekimin konuşmasından hasta hiç anlam çıkaramıyor. Sorununun ne olduğunu anlayamıyor. Bilindiği gibi tıp terimleri genel olarak Latincedir.

 

Hekimlerimiz‚ Tıp Fakültelerinde öğrenilen Latince tıp terimlerini hastanelerde de hastalarıyla konuşurken kullandığından dolayı‚ hasta ile hekim arasında iletişim kopukluğu oluyor. Doktorlarımız Latince yerine öz Türkçe konuşursa ne hasta‚ ne de hasta yakını tedirgin olur” dedi.

 

Adanur dileklerinin‚ Sağlık Bakanlığı'nın biran önce genelge yayınlayarak‚ tüm hastanelerde tanı sözcüklerinin ”Türkçe” kullanılması gerektiğini duyurması olduğunu ifade ederek‚ taleplerinin çisi olacaklarını vurguladı.

Kaynak: Türkcan

 

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)