Hitler’in aklına gelmeyen projeyi, bir TÜRK profesörü nasıl hazırladı?

Hitler’in aklına gelmeyen projeyi, bir TÜRK profesörü nasıl hazırladı?

erbug-keskin15 Eylül 2006 tarihinde Yeniçağ’da sürmanşetten “Beyin yıkama beşiğe kadar indi” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde özetle şöyle deniliyordu:

“Çukurova Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Erbuğ’ un geliştirdiği ‘Ninni ile Dil Eğitimi Projesi’ ne Avrupa Birliği 320 bin Avro destek sağladı. Projeye göre bebekler uykuları gelince ninnileri CD’lerden başka bir dilde dinleyerek önce yabancı dil öğrenecek. Amaçlarının yabancı dil kavramını beşikte geliştirmek olduğunu söyleyen Prof. Erbuğ’ un projesine Kıbrıs Rum kesimi de ortak oldu. Ancak bazı bilim adamları bunun yanlış olduğunu ve bebeklerin önce ana dillerini öğrenmeleri gerektiğini vurguluyor.”

***


Projenin sahibi Prof. Dr. Erbuğ Keskin, e.posta yolu ile gazetemize bir mektup gönderdi. Şöyle diyor:
“Anadolu Ajansına verdiğimiz, dünya çocuklarına Türkçe ninni dinletmekle ilgili haberin, bizlere hiç sorulmadan ve tamamen saptırılarak verilmiş olmasını, gazetecilik anlayışınız açısından çok üzücü buluyorum.


Gazetenizi İsviçredeki ‘Uluslararası Eğitim için Avrupa Örgütü’ toplantısının dönüşünde gördüm. Merak edersiniz diye söylüyorum. Önümüzdeki eğitim yılında binlerce öğrencimizi bir yarıyıl için Avrupa ülkelerine göndermek ve binlercesine Türkiye’de ev sahipliği yapmak üzere anlaşmalar yaptık. Birbirlerinin ninnileriyle büyüyen, aynı okullarda yan yana okuyan çocukların, birbirlerini daha zor öldüreceğine inanıyorum. Sevgilerimle.”

***

Anadolu Ajansı’na verilmiş bir haber, servise konulmuş ise açıklamayı yapan kişiye hiçbir gazeteci “Siz böyle bir açıklama yaptınız mı?” diye sormaz. Anadolu Ajansı, etkilere açık bir kuruluş olsa da yöneticileri, çalışanları profesyonel gazetecilerdir ve haberleri güvenilirdir.


Haberde bir yanlışlık yok. Ayrıca ajansın haberini bulup okudum, Yeniçağ, bir iki dışında bir ilavede bulunmamış, aynen vermiş! Demek ki bir saptırma yok, haber kaynağının inkarı var! Fakat gerçek ortada!


Avrupa Birliği, birlik içinde yaşayan 400 milyon insanın çocuğuna Türk ninnileri dinletilmesi projesine zırnık bile vermez! Zaten haberde buna dair hiçbir ifade yok! Proje, Türk çocuğunun kimliğini beşikteyken yok etmek sonucunu verir ve bize göre bu iş kültürel bir soykırımdır!


Kaldı ki, Avrupalı çocukların tamamı Türk ninnileriyle büyütülse, bu da soykırım olur.
Çocuk daha beşikte; ana dilini öğrenmeden yabancı dil öğrenecek, öyle mi? Bu, insanın yaradılışına aykırıdır. Bir bilim adamının böyle bir projeyi üretip savunması için, değerleri bir kenara bırakın, insani değerleri de hiç önemsememesi gerekir.

AB’nin bu projeye para vermesi, ne kadar faşist olduğunun göstergesidir! Böyle bir proje, ari ırk yetiştirmek isteyen Hitler’in aklına bile gelmemişti!

***

Hem sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, “Efendiler, yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize; görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel ve her şeyden evvel, Türkiye’nin istiklâline, kendi benliğine, millî an’anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir” demedi mi Erbuğ Hoca? Siz bu işi Atatürk’ten iyi mi biliyorsunuz?

Çocuklar birbirlerinin ninnileriyle büyüyecekmiş de, aynı okullarda yanyana okuyan çocuklar, birbirlerini daha zor öldürürmüş de! Peki, Papa’nın Hz. Muhammed ve İslam düşmanlığı ninnilerini, ABD Başkanı Bush’un Küresel Haçlı Seferi ninnilerini, Afganistan’da, Irak’ta, Filistin’de, Lübnan’da ölmeden önce yüzbinlerce çocuğa dinletilen bomba ninnilerini ne yapacağız?

Amma bu projeden ister istemez siz de sebepleniyorsunuz Erbuğ Hoca! İsviçre gezinizin masraflarını cebinizden ödemediniz herhalde! İnsanlık dışı bu projeyi nasıl akıl ettiniz Erbuğ Hoca? Yoksa proje, size değil, “Uluslararası Eğitim için Avrupa Örgütü”ne mi ait?

Kaynak: Türkçe Dünya

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)