sabit reklam
İcatlar ve mucitleri

İcat, daha önce kullanımda olmayan herhangi bir şeyin insanın beyin gücü, bilgi, azim ve kararlılıkla ortaya çıkarılmasıdır. İcatların hepsi daha önceki teknolojiden yaralanılarak insan hayatına kazandırılmıştır. İcat ve buluşlar insan hayatını kolaylaştırmaya yarayan araç ve gereçlerden oluşmaktadır. Hemen hemen her buluş insan hayatını doğrudan  etkilediği ve evrenselleştiği görülmektedir. İcatlar ve mucitleri herkes tarafından bilinmekte ve asırlar öncesinden ürünü çıkarmış olsa dahi günümüze kadar gelmektedir. Bu yazımızda icat edilen malzemelerin ne işe yaradıkları ve kimler tarafından ortaya çıkarıldıklarını konu almaktadır.

Elektiriğn icadı: Elektriğin ilk icat edilmeye başladığı tarih 16. yy dayanmaktadır.  Elektrik atomunu bilimsel olarak ilk incelemeye alan kişi William Gilbert’dir. Bunun yanı sıra elektiriğin negatif ve pozitif olarak adlandıran kişide William Gilbert’dir.  Elekriğin gündelik hayatta kullanılmaya başladığı tarih ise 1800 yılların sonlarıdır. Theoplinne Gramme elektrik akımını kablolar yoluyla bir yerden başka bir yere taşınmasını buldu. 1881 yılında Thomas Edison ilk üretim tesisini ABD’ye kurdu, böylece evlerde ve sanayide kullanılmaya başlandı.

Thomas Edison: 11 şubat 1847 yılında Amerika’da doğmuştur. İlk öğretimine başladığı henüz ilk yıllarda algılama yetersizliği bakımından okuldan uzaklaştırıldı. Evlerinin kilerine küçük bir kimya laboratuvar kurdu ve burada kimya deneyleri yapmaya başladı. Laboratuvarında volta ve elektrik akımına yönelik çalışmalar yaptı. Kendi çabaları ile telgraf aleti yaptı ve mors alfabesini öğrendi. Edison ampulu 1879 yılında icat etmiştir. Edison evlerde kullanılabilecek karbonlaştırılmış kağıt flmanları üretti ve tanesi 2,5 dolardan satışa sundu. Ayrıca Joseph Wilson Swan’da cam ampulü icat etmişti. Bu iki bilim insanı güçlerini birleştirerek  Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular. Thomas edison 18 ekim 1931 yılında öldü ve evinin arkasına gömüldü.

Alexander Graham Bell: Graham Bell sağırların tekrardan duymasını sağlama üzerinde çalışmalar yapıyordu. Bunu gerçekleştiremedi ama kendisine mesafelerce uzak insanlarla konuşma yapmayı başardı. Alexander Graham Bell’in annesi doğuştan duyma engelliydi. Bundan dolayı işitme engellilerle bir şekilde iletişim kurmak için işitme engeliler öğretmenliği yaptı ve kısa bir süre sonra kendi okulunu kurdu. Bunun yanı sıra işitme engeliler için duymalarını sağlaya bilecek araçlar yapmaya çalıştı. Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmlar yürüttü. Graham Bell ve Thomas Watson çalışmalar sırasında sesin bir tel üzerinden başka bir yere gittiğini farkettiler. Bu işlemi geliştirerek İlk telefon icat etmiş oldular.

Telgrafın icadı:Telgraf bir alıcı bir verici olmak üzere iki merkez tarafından yazılı iletişimi sağlamaktadır. William Cooke ve Charles Wheatstone iki ingiliz bilim adamı teller üzerinden elektrik akımı göndererek 1837 yılında mesaj göndermeyi başarmışlarıdır. Bunun gerçekleşmesi ile birlikte ilk elektirkli telgraf ortaya çıkmıştır.

Radyonun İcadı: Guglielmo Marconi tarafından 1902 yılında radyonun icadı kablo veya tel olmadan bir yerden bir başka yere ses göndermenin yolunu keşfederek gerçekleşti. Yapmış olduğu deneyler doğrultusunda kendisinden yaklaşık on metre uzaklıkta ki evin zilini çalmayı başardı ve buna manyetik ses dalgalarıyla gerçekleştiğini öne sürdü. Bu deneyede”elektromanyetik”adını verdi.

Televizyonun İcadı: Televizyon en yaygın kullanılan icatlardan biridir. Günümüzde her evde istinasız bulunmaktadır. 1924 yılında il görüntüye ulaşan kişi John Logie Baird olmuştur. İlk olarak TV mekanik olarak icat edilmiş ve ilerleyen dönemde tüplü olarak karşımıza çıkmıştır.

Bilgisayarın icadı: Bilişim ve teknoloji sektörünün hızla ilerlemesi sonucunda bilgisayarlar günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her evde bulunana bir icat konumundadır. 1941 yılında Z3 tarafından yapılan, dünyada tam otomatik, yazılımla yönlendirilen, programlanabilen, sayısal ve aritmetik hesaplamayla çalışan ilk bilgisayarı icat etmiştir. Gerçek anlamda bilgisayarlar Berlin’de  Zuse tarafından geliştirilmiştir. Onun yaptığı bilgisayar, elektron lambalarından oluşuyordu ve aynı yıllarda Business Machine Corporation adlı firmanın yaptığı otomatik bilgisayardan çok daha hızlıydı.1941 yarattığı Z3 ile, dünyada tam otomatik, yazılımla yönlendirilen, programlana bilen, sayısal ve aritmetik hesaplamayla çalışan ilk bilgisayarı icat etmiştir. Gerçek anlamda bilgisayarlar Berlin’de (1941) Zuse tarafından geliştirilmiştir. Onun yaptığı bilgisayar, elektron lambalarından oluşuyordu ve aynı yıllarda Business Machine Corporation adlı firmanın yaptığı otomatik bilgisayardan çok daha hızlıydı.

Arabanın İcadı: Karl Friedrich Benz  benzinli arabanın mucidi olarak bilinir. Benz 1885 yılında  benzin motoruyla çalışan ilk otomobili olan Motorwagen´i üretti. Üç tekerlekli, önden döndürülen bu arabada motor karışımı diyebileceğimiz arka tarafta, yolcuların tam altındaydı. Diğer icatları arasında, karbüratör, gaz/fren sistemi, bir pilden elektrostatik kıvılcımlanmayla ateşleme sistemi, buji, debriyaj, vites değiştirme sistemi ve radyatör vardır.

 

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)