sabit reklam
İkna Etmenin Yolları ve Psikolojisi

Bildiğimiz gibi ikna etmek satıcı veya pazarlamacıların işidir. Iyi bir satıcı ikna etmek konusunda pek bir sorun yaşamaz. Örneğin satış elemanları karşılarındaki alıcı olan kişilerin sattıkları malzemeler ve ya eşyaları almaları için ikna etmeleri gerekir. Alıcı adayları onların satmaya çalıştığı şeylerin sahibi olmak istediği andan itibaren onların müşterisi olmaktadırlar. Satış elemanlarının en büyük sorunu müşterilerini ikna etme hususudur. Satış gücünü artırmak içinde ikna etmenin yollarını geliştirmeleri, ikna kabiliyetleri ve karşılarındaki kişileri ikna psikolojisi altına almalıdırlar.

İkna Etme Yollarında Dikkat Edilmesi Hususlar

İkna Edilecek Adayı Seçmek

Profesyonel olan temsilciler ikna kabiliyet ve güçlerini sattıkları eşyanın kullanmak için gerekli neden ve yeterli kaynağı olan kişilere harcarlar. Daha önce satış yapılan müşteriye tekrar satış yapabilmek için üç telefon görüşmesi yeterli olurken, Profesyonel satıcılar satış oranlarını analiz ederek yeni bir müşteriyi ikna etmek için yedi telefon görüşmesi yapılması gerektiğini bilirler. Bunun sonucunda profesyonel ikna kabiliyeti olan kişi tüm gayretini ve gücünü satın almak isteyen kişiye yönlendirir.

Zamanı Iyi Kullanmak

Satış gücü olan kimseler tam anlamıyla birer aktör, aktris yada tiyatro sanatçıları gibidirler. Karşılarında bulunan kişiyi ikna etmek oyunları, sahnelerler, onları izlemesi eğlenceli ve bilgilendirici olabilir.Bu uygulamaları yaparken zaman sürecini en iyi şekilde kullanırlar. Sizde ikna yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız bunlar çok önem vermelisiniz.

ikna-etmenin-yollari-ve-psikolojisi

Araştırma Yapmak

İkna kabiliyeti yüksek kişiler sustukları anda bu onlar için en tehlikeli andır. Susmak yerine karşınızdaki ikna ediceğiniz kişi ikna etme yolunda sorular sorarak bilgi sahibi olabilirsiniz ve bu bilgiler sayesinde ikna etmeniz de gerçekten daha kolay bir hale gelir.

Israrcı Olmak

Istediğiniz müşteri adaylarını satış yapabilene kadar arayın. Satış ortalaması genelde yapılan satışın yaklaşık %80’i ilk beş arama ve sonrasında meydana gelir. Satışı gerçekleştirmek için karşınızdaki müşteriye baskıcı olmak ve aşırı derecede konuşarak onu bastırma üstünlük sağlamak gereksizdir.

ikna-etmenin-yollari-ve-psikolojisi-9Olumlu Olmak

Olumlu olan kişiler gerçek hayatlarında başarılı olduğu gibi satış ve ikna çabalarında da başarıldır. Kendileri çevredekileri ve sattıkları ürünler ile de pozitif olgun düşüncelere sahiptirler. Sahip olduğunu iş ve yaşantınızda güler yüzlü olup, inanır ve olumlu olursanız karşınızdaki kişileri de etkiler ve ikna gücünüz artar.

Memnun Etmek

Profesyonel satıcılar ikna yetenekleri güçlü olan kişilerdir. Yaptıkları satışlarda müşterilerini ikna ederek kapatmayı isterler. Müşterini ikna etme çabalarında değişik yollar uygulayıp değişik yöntemler kullanırlar. Müşterilerini bu şekilde daha iyi memnun ederler.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)