İnternetin Zararları

Bilişim ve bilgisayar sektörü son zamanlarda hızlı gelişmesi ile birlikte hemen hemen her evde internette kullanılır hale geldi. İnternet kullanıcısının çok olması bu sektörü eşsiz kılmaya başladı. İnternet tabi ki de çok faydalı bir iletişim aracı olmakla beraber dezavantajları da bulunmaktadır. Bu konuyu kısa inceleyelim.

  • Zaman Kaybı: İnternet doğru kullanıldığı zaman faydalı olan bir iletişim ve bilişim aracıdır ama her şeyin fazlası zarar demiştir atalarımız. İnterneti fazla kullandığımızda gerek sağlık açısından gerekse vakit kaybı açısından zararlar teşkil etmektedir. Günümüzde iletişim araçlarına baktığımızda cep telefonları dahil bir çok aygıttan internet ortamına girebilmekteyiz. Hemen herkesin elinde akıllı telefon bulunmakta, tablet bulunmakta ve her dakika her yerden internet ortamına girebilmektedir. İnternete giren kişiler zamanlarının çoğunu burada geçirmektedir. Çocuklarında internette ders çalışmak soru çözmek ve hatta oyun oynaması gayet normaldir. Oyun oynamalarına da izin vermeliyiz ama belli bir süre olması aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir. İlk olarak zaman kaybı diyebiliriz.
  • Zararlı Siteler: Çocukların ve yetişkinlerin ruh sağlını bozabilecek çok fazla zararlı sitelerder bulunmaktadır. Özellikle çocukların interneti kullanacaksa bir yetişkin tarafından kontrol altında bunları yapması gerekmektedir.
  • Oyunlarda Dikkatli Olunmalıdır: Özellikle online oynanan oyunlarda çocukların ve yetişkinlerin çok zaman kaybettikleri görülmektedir. Çocuklarımız oynadığı oyunun şiddet içerikli olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Yapısının Zedelenmesi: Aile içinde iletişim kopukluğuna sebebiyet göstermektedir. Ailenin her bir bireyi kendi kabuğuna çekilmekte ve orada aile fertleri arasında muhabbet, olmamaktadır. bir durumda çocukların gelişimini engellemekte ve içine kapanık, çevresindekilerle iletişim sorunları yaşayan bir birey olmasına sebep olmaktadır. Bu konu insan gelişimi ve aile yapısı olarak oldukça önemlidir dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Sağlık Bozuklukları: Çok uzun süre bilgisayar ve benzeri cihazlara baktığımız taktirde gözlerimizde bozulmalar, ağrımalar olmaktadır. Oyun oynuyor isek ellerimiz ve kollarımızda ağrılar oluşmaktadır. Boyun ve belimize de dikkat etmeliyiz olduğunca dik durmalıyız.
Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)