İstanbul’ da Gezilecek Yerler

İstanbul hem tarihinin zengin olması hem de Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği yer olmasından dolayı  bir çok kültürden etkilenmiş bununla birlikte gezilecek çok yeri bulunmaktadır. İstanbul' un tarihi eserlerini saymakla bitiremeyiz, sarayları, camileri, surları, korularıyla adeta yaşan bir tarihtir. İstanbul çok fazla imparatorluğa ev sahipliği yapması ve başkentleri olması ile yaptıkları yapıtlar şuanda tarihi eserdir. Bu yüzden İstanbul' a yıl boyunca yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. İstanbul' da gezilecek yerleri saymakla bitiremeyiz. Sizin için aralarından 20 tane en güzel yerleri yazdık bakalım beğenecek misiniz.

Adalar

Nostalji yaşamak isteyen İstanbul' un kalabalığından ve trafiğinden kurtulup gezme, piknik yapma, faytona binme, bisiklet sürme gibi aktiviteleri ile hafta sonları tercih edilen yerlerdir. Büyük ada, Heybeli ada, Burgazada isimleri ile takım adalardan oluşmaktadır.

adalar

Anadolu Hisarı

Rumeli Hisarının tam karşısında yer alan Anadolu hisarı Bizans' a karadenizden gelecek yardımları kesmek amacıyla yapılmıştır. Sessiz sakin görüntüsü ile küçük bir balıkçı kasabasını andıran yeri gezip, görmeye değer yapılardandır.

anadolu-hisari

 

Ayasofya Müzesi

Ayasofya müzesi ilk olarak kilise olarak yaptırılmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet' in İstanbul' u fethetmesi ile Cami olmuştur. Atatürk ve bakanlar kurulu ile müze olarak kullanılmaya devam etmiştir. Şuanda günümüzde hala müze olarak kullanılmaktadır.

ayasofya

 Beylerbeyi ı

Sultan Abdülaziz tarafından Üsküdar' ın  Beylerbeyi kentine yaptırılmıştır. Saray boğazın önemli sarayları arasında muhteşem ihtişamı ile ziyaretçilerini kabul etmektedir. Pazartesi ve Perşembe günleri kapalı olan müze diğer günler ziyaretçilerini beklemektedir.

beylerbeyi-sarayi

Çamlıca Tepesi

Çamlıca tepesi Üsküdar' da bulunmaktadır. Çamlıca denmesinin sebebi, içerisinde çok fazla çam ağaçlarının bulunmasıdır. Daha çok İstanbul' un buradan izlenmesi ve görsel olarak hitap etmesi ile binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

camlica-tepesi

Çinili Köşk

İstanbul fetih edildikten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayının içine inşa ettirilmiştir. Muhteşem bir mimariye sahip olan eserde arkeoloji müzesinin karşısında yer almaktadır. Burasıda görülmeye değer tarihi eserlerimiz arasında yer almaktadır.

cinili-kosk

Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan saray tamamen ihtişam açısından yaptırıldığı söylenebilir. Osmanlı imparatorluğunun düşüşe geçmediğini diğer dünya devletlerine göstermek amacı ile bu saray yaptırılmıştır. Çok iyi bir mimari eserlerimizden olan Dolmabahçe Sarayı yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

dolmabahce-sarayi

Emirgan Korusu

Emirga'nın boğaza paralel kenarında duran ve hafta sonranın vazgeçilmez yerlerinden olan Emirgan Korusu tam gezilecek, piknik yapılacak yerlerimizdendir. Yeşili en güzel yansıtan büyük ağaçları ile içersinde küçük havuzu ile gelenleri büyülemektedir.

emirgan-korusu

Eyüp Sultan Camii

Hz Eyüp El Ensari' nin kabrinin bulunduğu yerdir. Cami ve semt ismini Hz Eyüp' ten almıştır. Bu camide her vakitte dolup taşmaktadır. Özellikle kandil geceleri buraya bir akın olmaktadır. İstanbul' a gelipte buraya ziyaret etmediğinizde İstanbul' u tam olarak gezmiş sayılmazsınız.

eyup-sultan-camii

Galata Kulesi

İlk yaptırıldığında İstanbul' un en yüksek binası olarak yaptırılmıştır. Ahmet Hazarfen Çelebinin buradan Üsküdar' a atlamayı gerçekleştirdiği yerdir. Buraya çıkıldığında İstanbul'un tüm çıplaklığı ile görebilirsiniz.

galata-kulesi

Gülhane Parkı

Osmanlı imparatorluğunda Topkapı sarayının bahçesi olarak kullanılmakta olan Gülhane parkı binlerce kişinin gezmeye ve görmeye geldiği yerlerdendir.

gulhane-parki

Kız Kulesi

Kız Kulesi Türkiye' ye ayrı bir hava katan ve küçük bir adacık olan salacak açıklarında bir yerdir. Salacaktan bakıldığında izlenmeye değer katan bir görüntüsü vardır. İstanbul' un silüetin en önemli yapılardandır.

kiz-kulesi

Miniatürk

Miniatürk, Türkiye' de ki çok fazla yapıtın maket olarak sergilendiği yerdir. Anıtkabir' den Mevlana Türbesine varıncaya kadar her yerin maketini görebilir ve onlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

miniaturk

Mısır Çarşısı

1600 yılında yaptırılan ve Türkiye' nin en eski kapalı çarşılarından biri olan Mısır çarsışı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

misir-carsisi

Panorama 1453

İstanbul seferinin en çetin geçen yeri olan Topkapı' da bulunmaktadır. Müzede savaşın yolculuğuna çıkarak o anları anlayabilirsiniz.

panorama-1453

Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Anadolu hisarının tam karşısında olan yer Bizans' a gelecek yardımları kesmek ve İstanbul' u ferhetmek açısından yaptırılmış ve fetihi kolaylaştırmıştır.

rumeli-hisari

Saklı Göl

Şilede bulunan ve mavinin eş güzelliğinin adıdır. Sessiz ve sakin bir yer arayanlar için gezilmesi ve temiz hava alınması gereken yerlerdendir.

sakli-gol

Topkapı Sarayı

İstanbul' un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Dünyada en eski ve en büyük saraylardan biridir.

topkapi-sarayi

Yerebatan Sarnıcı

Bir çok efsaneleri ile bilinen Yerebatan Sarnıcı ise en çok merak edilen yerlerimizdedir. Binlerce kişi tarafından ziyarete giren yer meraklıların ilgi odağındadır.

yerebatan-sarnıcı

Yıldız Sarayı

Turistlerin ilgi odağı olan bir sarayda Yıldız'dır. Balmumcu arasında bulunan sarayda Abdülhamit' in kişisel eşyaları sergilenmektedir.

yildiz-sarayi

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)