sabit reklam
İzmir’de Türkçe ve Medya Paneli

’de ” ve ” Paneli

Bilişimci Martılar Proje Ekibi tarafından düzenlenen ve Fen Fakültesi salonunda gerçekleştirilen ’’ konulu panelde‚ Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. konuştu. Türkçe ve Medya ilişkisinin konuşulduğu etkinlikte dilin üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.

Genel olarak medya sisteminin Türkçe üzerinde olumsuz etki bıraktığını ve özellikle televizyon yayınlarının çok kötü bir Türkçe ile program yaptığını anlatan Prof.Dr. Hepçilingirler‚ ”Televizyona aşırı bağımlılık bizleri hem kimliğimizden uzaklaştırıyor hem de kişisel olarak aptallaştırıyor” dedi.

Ülkemizde maalesef televizyon izleme oranının günde ortalama 4 saate kadar çıktığını anlatan Hepçilingirler‚ şöyle konuştu: ”Televizyon izlenme oranı arttıkça insanın düşünme kapasitesi de tam tersine düşmektedir. Televizyonda özellikle diziler‚ magazin programları‚ sabah programları ve haberlerde çok kötü ve yanlış bir Türkçe kullanılmaktadır. Bunların dışında radyolarda dükkan tabelalarında da dilimiz yanlış kullanılmaktadır.” Dilin iyi kullanılması için küçük yaşta eğitimin önemine dikkat çeken Prof.Dr. Hepçilingirler medya sektörünün ilgi çekiciliği ve çarpıcılığı ön plana çıkarmak için Türkçe’yi bilinçli şekilde deforme ettiğini söyledi.

Dilin medya kurumları arasındaki rekabete kurban gittiğini ifade eden Hepçilingirler‚ ”Aslında suç sadece medyada değil. Dil konusunda bilinçlendirme aileden başlayarak okullarda da doğru dürüst Türkçe eğitimiyle devam etmelidir. Genç kuşak dilimizi doğru şekilde öğrenmelidir” diye konuştu.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)