İzmir’de Türkçe ve Medya Paneli

İzmir'de ”Türkçe ve Medya” Paneli

Bilişimci Martılar Proje Ekibi tarafından düzenlenen ve Ege Üniversitesi Fen Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen 'Türkçe ve Medya' konulu panelde‚ Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Feyza Hepçilingirler konuştu. Türkçe ve Medya ilişkisinin konuşulduğu etkinlikte in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.in üzerinde olumsuz etki oluşturan etmenler ele alındı.

Genel olarak medya siminin Türkçe üzerinde olumsuz etki bıraktığını ve özellikle yayınlarının çok kötü bir Türkçe ile yaptığını anlatan Prof.Dr. Hepçilingirler‚ ”a aşırı bağımlılık bizleri hem kimliğimizden uzaklaştırıyor hem de kişisel olarak aptallaştırıyor” dedi.

mizde maalesef televizyon izleme oranının günde ortal 4 saate kadar çıktığını anlatan Hepçilingirler‚ şöyle konuştu: ”Televizyon izlenme oranı arttıkça insanın düşünme kapasitesi de tam tersine düşmektedir. Televizyonda özellikle diziler‚ magazin programları‚ sabah programları ve haberlerde çok kötü ve yanlış bir Türkçe kullanılmaktadır. Bunların dışında radyolarda dükkan tabelalarında da dilimiz yanlış kullanılmaktadır.” Dilin iyi kullanılması için küçük yaşta eğitimin önemine dikkat çeken Prof.Dr. Hepçilingirler medya sektörünün ilgi çekiciliği ve çarpıcılığı ön pl çıkarmak için Türkçe'yi bilinçli şekilde deforme ettiğini söyledi.

Dilin medya kurumları arasındaki rekabete kurban gittiğini ifade eden Hepçilingirler‚ ”nda suç sadece medyada değil. Dil konusunda bilinçlendirme aileden başlayarak larda da doğru dürüst Türkçe eğitimiyle devam etmelidir. Genç kuşak dilimizi doğru şekilde öğrenmelidir” diye konuştu.

Kaynak: Türkcan

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)