sabit reklam
Kalorisi Düşük Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir?

Kilo vermek günümüzde hemen hemen herkesin dileği haline gelmiştir. Sağlıklı , fit vücuda sahip olmak için yağ yakmaya çalışır aylarca diyet ve spor yaparız. Ancak alışkın olmayanlar diyete dayanamaz spor yapmada zorlanabilirler. Uzun süre aç kalmak metabolizmayı zayıflatır ve kilo verdirmez. Bu sebeple en doğru yöntem, diyet listelerinde kalorisi düşük ve yağsız kilo aldırmayan yiyeceklere yer verilmelidir. Bu şekilde hem metabolizma çalışmaya devam etmiş olur hemde kalorisi düşük besinler tüketildiği için kilo alımını engeller uzun süre tokluk hissi yaratır.

kilo-aldırmayan-besinler

 

Kilo Aldırmayan Besinler Nelerdir?

Fasulye: Düşük kalorili bir besin olması sebebiyle fasulye bir diyet besinidir. Ayrıca çok fazla lif içerdiği için öğle ve akşam yemeklerinde gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Yulaf: Sindirimi kolaylaştıran,uzun süre tokluk hissi veren lifli bir besindir. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir besindir.

Yumurta: Yumurta protein içeren ve tokluk hissi veren bir besindir. Düşük kalorili olması sebebiyle diyet listesinde kahvaltı hatta öğle menüsünde de tüketilebilir.

Elma: Sindirimi kolaylaştıran düşük kalorili bir meyvedir.Çoğunlukla üzerine tarçın serperek tüketilen elma diyet listelerinde ara öğün meyvesi olarak en çok tercih edilenidir. Tarçın ile tüketildiğinde kan şekerini düzenleyici özellik taşır.

Havuç: Sindirimi kolaylaştıran lifli bir sebze olan havuç, diyet yapıldığı zamanda tek başına veya salatalarda tüketilebilir.

Greyfurt: Kalorisi düşük ve yağ yakmayı hızlandıran bir besin olması sebebi ile diyetlerde sıklıkla tüketilir.

Avokado: Lifli bakımından zengin olan avokado, kahvaltılarda,salatalarda ve akşam yemeklerinde tüketilen bir meyvedir. Pişirilerek ve çiğ olarak tüketilebilmektedir.

Brüksel Lahanası: Vitamin yönünden zengin diyetlerde sıkça görebileceğimiz öğle ve akşam yemeklerinde yoğurtla tüketilebilecek bir besindir.

Brokoli: Düşük kalorili besinlerden olan brokoli, çok faydalıdır ve doyana kadar tüketilebilir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı soğuk sıkım olarak tercih edilmelidir. Yağ yakmaya yardımcı olan zeytinyağı, miktarına dikkat edildiği sürece kilo aldırmaz. Zeytinyağı yemeklerde yakmadan kullanılmalıdır.Bunlarla beraber;

 • yağsız et,
 • tarçın,
 • karnabahar,
 • çorba çeşitleri,
 • salata çeşitleri,
 • armut,
 • acı biber

gibi besinlerde düşük kaloriye sahip besinlerdir.

Kilo Aldırmayan Ve Tok Tutan Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

 • Kuru üzüm ve leblebi karışımı: Çok faydalı ve sağlıklı bir atıştırmalık olan üzüm, leblebi ile bir avuç olacak şekilde karıştırılıp tüketilmesi açlığı bastırma ve tokluk hissi vermektedir. Ayrıca gün içerisinde bir şey yeme isteğini önler ve fazla kalori almanızı engeller. Çantamızda bulundurabileceğimiz muhteşem bir atıştırmalıktır.

kuru-uzum-leblebi

 

 

 • Kuru üzüm ve fındık karışımı: Üzüm ve fındık karışımı flavonoid ve demir bakımından zengin atıştırmalıktır. Fındık kilo vermeye yardımcı bir besindir ve bu karışım tüketildiğinde metabolizmanın hızlı çalışmasına katkı sağlamaktadır.
 • Ceviz: Zengin bir omega 3 içeren ceviz, tok tutma ve metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Algı düzeyimizi maksimuma çıkaran ceviz gün içinde zinde kalmamızı da sağlar. 1 adet elma+bir avuç ceviz herhangi bir meyve ile tüketildiğinde hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

 

 • Peynir-ekmek-maydanoz ile sandviç: Ekmek ve peynir beraberinde maydanoz üçlüsü ile yapılan sandviç harika ve tok tutan bir atıştırmalıktır. Tok tutmada en önde gelen bir besindir ve bu şekilde tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı bir yiyecek halini alır.
 • Yoğurt ve maydanoz karışımı: Yoğurt maydanoz ile beraber tüketildiğinde müthiş kilo verici özelliktedir. Yoğurttaki kalsiyum hem yakmayı hızlandırır hem de vücuttan ödemi atarak kilo vermemizi kolaylaştırır. Uyumadan önce bu karışım yendiğinde yavaşlayan metabolizmayı harekete geçirmiş olursunuz.

 

 • Yoğurt-yulaf ezmesi-ceviz: Yulaf ezmesinin içerdiği lif sayesinde metabolizmamız hızlanır ve sindirim sistemi ile ilgili problemlerimizi yok eder. Yulaf ezmesi ceviz ve yoğurt ile beraber karışım yapılıp tüketildiğinde metabolizmamızı müthiş bir şekilde hızlandırır kilo vermemizi kolaylaştırır.

yogurt-maydanoz

 

 • Meyveli probiyotik yoğurt: Bağışıklığı güçlendiren meyveli probiyotik yoğurt hem lif içerir hem de eğlenceli bir atıştırmalıktır. Gün içerisinde keyifle tüketebileceğiniz ve sizi tok tutacak bir besindir.
 • Ayran: Her mevsim keyifle tükettiğimiz ayran çok doğal bir içecektir. Yaz aylarında terlediğimiz zamanlarda hem sıvı kaybımızı tamamlar hem de serinletme de çok etkendir.

 

 • Süt: Süt sade tüketilebildiği gibi, içerisine nescafe, Türk kahvesi veya kakao karıştırarak hem daha farklı bir lezzet elde etmiş olursunuz hemde kahvenin metabolizmaya olumlu etkisi ile zayıflamaya etkili bir içecek tüketmiş olursunuz.

 


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)