Komisyonun‚ Türkçe’nin Resmi Dil Olmasına İlişkin Bir Öneri Planı Yoktur

Komisyonun‚ Türkçe'nin Resmi Dil Olmasına İlişkin Bir Öneri Planı Yoktur

Parlamentosu Liberal Grup üyesi Marios Matsakis Türkçe'nin AB tarafından resmi dil olarak kabul edilmesine ilişkin soru önergesi verdi. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Baroso ise Matsakis'in soru önergesine verdiği yanıtta Türkçe'nin AB kuında resmi dil olarak kabul edilmesine ilişkin gelecekte bir planları olmadığını söyledi.

 

Avrupa Parlamentosu Liberal Grup üyesi Marios Matsakis‚ Türkçe'nin AB üyesi Kıbrıs'ta resmi dil olduğunu belirtti. Matsaki ya ilişkin Avrupa Komisyonuna soru önergesi verdi. Matsakis'in soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

 

Türkçe‚ AB üyesi olan Almanya'da yaşayan 4 milyon Türk'ün idir. Komisyon Türkçe'nin AB de resmi dil olarak kabul edilmesi konusunda ne düşünüyor? Konuyla ilgili pratikte ne yapılabilir? Komisyon bu konuyla ilgili nasıl bir yardım yapabilir?

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Mario Barroso'nun ise Matsakis'in önergesine verdiği yanıtta şunlar kaydedildi:

 

Avrupa Birliği Sözleşmesinin 2 dine göre‚ dil rejimi bakanlarının oybirliği ile belirlenir. Bu de göre AB kurumlarının resmi dilleri 15 1958'de belirlenmiştir ve Türkçe bunların içinde görünmemektedir. Komisyonun konuyla ilgili gelecekte bir teklif hazırlığı bulunmamaktadır.

Kaynak: ler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)