Kosova’da Türklerin Yaşadığı Belediyelerde Pasaportlarda Türkçe İbareler Yer Alacak

Kosova’da Türklerin Yaşadığı Belediyelerde Pasaportlarda Türkçe İbareler Yer Alacak

Kosova Meclisi’nin bağımsızlık ilanının ardından Ahtisari Kosova çözüm öneri paketi çerçevesinde kabul edilmesi öngörülen yasa tasarısını kabul etmişti.

Kosova Meclisi’nin bağımsızlık ilanının ardından Ahtisari Kosova çözüm öneri paketi çerçevesinde kabul edilmesi öngörülen yasa tasarısını kabul etmişti. Kabul edilen yasalar arasında Vatandaşlık Yasası‚ Diplomatik Dokunulmazlık yasalarının yanında Seyahat Belgeleri Yasası da bulunuyor. Seyahat belgeleri yasasında Kosova Demokratik Türk Partisi {KDTP} milletvekili Enis Kervan’ın önergesi üzerine‚ seyahat belgelerinde belediyelerdeki resmi dillerde verilmesi kararlaştırıldı. Kosova’da Türkçenin resmi olduğu belediyelerde seyahat belgelerinde Türk Dilinde yazı ve ibareler yer alacak.

Bu arada‚ yasalaşması gereken Dışişleri Bakanlığı yasa tasarısı ise kabul edilmeyip‚ tekrar görüşülmesi için alt komisyonlara geri gönderildi. Kosova Cumhuriyeti’nin normal bir devlet devlet olarak fonksiyonel olması için bu yasaların dışında ayrıca 34 yasa tasarısının daha yasalaşması gerekiyor.

Kaynak:

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)