Kosova’da Türklerin Yaşadığı Belediyelerde Pasaportlarda Türkçe İbareler Yer Alacak

Kosova'da Türklerin Yaşadığı Belediyelerde Pasaportlarda Türkçe İbareler Yer Alacak

Kosova i'nin bağımsızlık ilanının ardından Ahtisari Kosova çözüm öneri paketi çerçevesinde kabul edilmesi öngörülen 9 tasarısını kabul etmişti.

Kosova Meclisi'nin bağımsızlık ilanının ardından Ahtisari Kosova çözüm öneri paketi çerçevesinde kabul edilmesi öngörülen 9 yasa tasarısını kabul etmişti. Kabul edilen yasalar arasında Vandaşlık Yasası‚ Diplomik Dokunulmazlık yasalarının yanında Seyah Belgeleri Yasası da bulunuyor. Seyah belgeleri yasasında Kosova Demokrik Türk Partisi {KDTP} milletvekili Enis Kervan'ın önergesi üzerine‚ seyah belgelerinde belediyelerdeki lerde verilmesi kararlaştırıldı. Kosova'da Türkçenin resmi olduğu belediyelerde seyah belgelerinde Türk Dilinde yazı ve ibareler yer alacak.

Bu arada‚ yasalaşması gereken Dışişleri Bakanlığı yasa tasarısı ise kabul edilmeyip‚ tekrar görüşülmesi için alt komisyonlara geri gönderildi. Kosova Cumhuriyeti'nin normal bir devlet devlet olarak fonksiyonel olması için bu yasaların dışında ayrıca 34 yasa tasarısının daha yasalaşması gerekiyor.

Kaynak: Türkcan

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)