sabit reklam
Kosovalı Türkler Türkçe Konusunda Israrlı

Kosovalı Türkler Konusunda Israrlı

17 Şubat’taki bağımsızlık ilanının ardından ’da‚ Anayasa taslağına ilişkin tartışmalar yaşanıyor. Kosovalı Türkler‚ Anayasa’da‚ Türkçe’nin resmi dil olarak yer alması konusunda ısrarlı.

Gündemin öncelikli maddelerinden olan Anayasa taslağı‚ çeşitli toplantılarda ele alınıyor. Kosovalı Türkler’in ısrarla üzerinde durdukları ve Anayasayla garantiye alınmasını istedikleri iki konu var… Bunlardan biri Türkçe’nin resmi dil sayılması‚ diğeri de Türkçe eğitim.

Yazar Şair‚ Avukat İskender Muzbeg‚ ”Türkçe‚ Kosova’da kazanılmış bir hak olarak yüzyıllarca kullanılmış ve şimdiye kadarki hukuk düzenleme kurallarında yer almış bir dil olarak Arnavutça ve Sırpça yanısıra resmi olmalıdır. Onun kullanılış biçimine gelince‚ kullanışı Türklerin yaşadığı belediyelerde olmalıdır…” diye konuştu.

”Filizler” Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Ferhat Derviş de ”Türkçe eğitim bu taslağa göre‚ sadece anaokul‚ ilk ve ortaokullarda ana dilde yapma hakkımızı veriyor. Yüksek öğrenimimizi kısıtlıyor. Yani sadece Arnavutça ve Sırpça yapabiliriz. Bence varolan fakültelerimiz Anayasanın kabul olmasından sonra kapatılacaktır.” dedi.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)