Kosova’nın Gilan Şehrinde Türkçe Resmi Dil Oldu
Kosova'nın Gilan Şehrinde çe Resmi Dil Oldu
(15.06.2007)

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kosova'nın güneydoğusundaki Gilan şehrinde de Türkçe resmi dil oldu.

Bugün toplanan Gilan Belediye Meclisi'nde gündeme gelen Türkçe'nin resmi dil olması önerisi‚ toplantıda hazır bulunan 24 üyenin evet oyuyla kabul edildi. Toplantıya başkanlık eden Gilan Belediye Başkanı Cemal Huseyini'nin belediyenin kullandığı resmi diller arasında Türkçe'nin de yer alması önerisine meclis üyelerinden hiç kimsenin şı oy kullanmadığını etti. Kosova Demokratik Türk Partisi Gilan şubesinin yaptığı başvuruyu toplantı gündemine alan Gilan Belediye Meclisi‚ olumlu oy kullanarak Türkçe'ye destek verdi.

Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu {UNMİK}‚ Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı {AGİT} Kosova Misyonu ve bölgede KFOR bünyesinde görev yapan ABD askeri temsilcilerinin de hazır bulunduğu meclis toplantısında alınan karar alkışla karşılandı. Gilan Türkleri adına bu önemli kararı selamlayan Gilan Belediyesi Topluluklar Komitesi Başkanı Kemal Şahin‚ çoğunluktaki Arnavut ıyla iç içe yaşayan ve Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili kaderini paylaşan Türklere verilen destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Şahin Kosova'da yaşayan toplulukların tüm haklarının ilerletilmesinin Kosova'da çağdaş ve çok uluslu bir toplumun kurulmasına katkı sağladığına vurgu yaptı.

Belediye meclisi toplantısında alınan karar Gilan Türklerini de mutlu etti. Gilanlı Necemettin Emruş‚ kararının Türkler açısından önemli bir başarı olduğunu belirterek‚ “Arnavutlarla ilişkilerimiz çok iyidir. Bu yüzden Türkçe'nin belediyede resmi dil olması önerisinin geçmesinde zorluk çekmedik” şeklinde konuştu.

Gilan'da Türkçe'nin resmiyet kazanmasıyla Kosova'da Türkçe'nin resmi dil olduğu şehirlerin sayısı dörde çıktı. Yakın bir zamanda Türklerin yaşadığı Priştine ve Vıçıtırında da Türkçe'ye resmi dil statüsü verilmesi bekleniyor.

{İhlas Haber Ajansı}

Kaynak: Haberler.com

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)