KRV’de Türkçe Bilmecesi

KRV'de Bilmecesi

Kuzey Ren Vestfalya {NRW} Eyaleti'nde Türkçe'nin okullarda seçmeli ikinci yabancı dil dersi olarak okutulması yönünde hazırlanan taslak‚ bilmeceye döndü. Halen Eyalet Eğitim Bakanlığı'nda bekletilen taslağın bu ay içinde nihai şeklini alarak karara bağlanacağı belirtilirken‚ taslağa başta verilen de azalıyor. Almanya'nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da {NRW} ikinci seçmeli yabancı dil dersi olarak verilmesi planlanan Türkçe‚ Arap saçına döndü. Eyalet Eğitim Bakanlığı‚ Türk veli girişimleri ve öğretmen derneklerinin de başta destek verdikleri bir taslak hazırlayarak‚ Türkçe'nin okullarda sınıf geçmeye etkili müfredat dersi olarak verilmesine yeşil ışık yaktı. Hazırlanan taslağa göre Türkçe dersleri‚ dalları Türçe olmayan‚ ancak Avrupa Birliği'ne bağlı ALTE adlı kurumun belirlediği C1 düzeyinde Türkçe bilgisine sahip diğ alanlardan öğretmenler tarafından da verilecek.
Destek Azalıyor

Ancak C1 Sertifikası konusundaki belirginsizlik nedeniyle taslağa en başta verilen destek giderek azaldı. C1 Sertifikası‚ uygulamaya göre ALTE'den onay almış Türkçe eğitimi veren üniversite ya da akademik kuruluşlarca dağıtılıyor. Oysa Türkiye'de şu anda ALTE'nin belirlediği C1 Sertifikası verecek bir kurum yok. ALTE'ye başvuran TÖMER ile Eskişehir Anadolu Üniversitelerine ise henüz bir yetki verilmedi. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri‚ konu ile ilgili somut bir gelişmenin şu ana kadar kaydedilmediğini belirttiler.

ŞİMDİKİ ÖĞRETMENLER VEREMEYECEK

C1 Sertifikası ile ilgili diğer bir rahatsızlık da şimdiye kadar Alman okullarında anadil dersi veren öğretmenler de görülüyor. Bir çoğu 1970'li yıllarda Türkiye'den öğretmen okullarından mezun olarak Almanya'ya gelen bu deneyimli eğitim kadroları‚ yeni taslağa göre Türkçe'yi okullarda ikinci seçmeli ders olarak okutamayacaklar. Bu öğretmenlerden de ders geçmeye etkili olan Türkçe dersi vermek istemeleri halinde C1 belgesi istenecek. Bir çoğu emeklilik yaşına gelmiş anadil dersi öğretmenleri de Ankara'ya gidip yeniden sınava girerek C1 sertifikası almaya niyetli görünmüyorlar.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)