Küba’ya Türkoloji Enstitüsü

Küba'ya Türkoloji Enstitüsü

Ankara Ünivsitesi‚ Küba'da Hana Ünivsitesi'nde Türkoloji Enstitüsü aç hazırlanıyor.

Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras‚ Küba'dan gelen istek üzerine Türkoloji Enstitüsü kurulmasına ilişkin çalışma yürütüldüğünü belirtti. Küba Büyükelçiliği'nin‚ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesindeki İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümüne de katkılarda bulunduğunu ifade eden Aras‚ ''Bu istek onlardan geldi. Karşılıklı öğretim elemanı değişimi talepleri var. Biz de 'olur' dedik'' diye konuştu.

Küba'da‚ Türkçe'ye ilgi duyulduğunu‚ Türkçe öğrenmek isteyenlerin arttığını kaydeden Aras‚ ''Türkçe yükselen bir dil. Dünyada Türkçe konuşan nüfus giderek artıyor. Türkçe 'da da yükselen bir dil. Onun için onlar da ticaret ve siyasi ilişkileri geliştirmek için Türkçe öğrenmek istiyorlar'' dedi. Aras‚ Türkoloji Enstitüsü'nün ne zaman açılacağının henüz netleşmediğini kaydetti.

Ankara Üniversitesi'nin Kore'den Japonya'ya‚ Tayvan'a kadar 20'ye yakın üniversitedeki Türkçe bölümlerini desteklediğini anlatan Aras‚ öğretim elemanı ve ders araç gereci desteği sağladıklarını kaydetti. Aras‚ ayrıca TÖMER'in Türkçe dil setlerinden gönldiğini de belirtti. ldiğini de belirtti.

Kaynak: Türkcan

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)