Küba’ya Türkoloji Enstitüsü

Küba'ya Türkoloji Enstitüsü

Ankara Üniversitesi‚ Küba'da Havana Üniversitesi'nde Türkoloji Enstitüsü açmaya hazırlanıyor.

Rektörü Dr. Nusret Aras‚ Küba'dan gelen istek üzerine Türkoloji Enstitüsü kurulmasına ilişkin çalışma yürütüldüğünü belirtti. Küba Büyükelçiliği'nin‚ Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesindeki İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümüne de zaman zaman katkılarda bulunduğunu ifade eden Aras‚ ''Bu istek onlardan geldi. Karşılıklı öğretim elemanı değişimi talepleri var. Biz de 'olur' dedik'' diye ştu.

Küba'da‚ Türkçe'ye ilgi duyulduğunu‚ çe öğrenmek isteyenlerin arttığını kaydeden Aras‚ ''Türkçe yükselen bir dil. Dünyada Türkçe konuşan giderek artıyor. Türkçe Avrupa'da da yükselen bir dil. Onun için onlar da ticaret ve siyasi ilişkileri geliştirmek için Türkçe öğrenmek istiyorlar'' dedi. Aras‚ Türkoloji Enstitüsü'nün ne zaman açılacağının henüz netleşmediğini kaydetti.

Ankara Üniversitesi'nin Kore'den Japonya'ya‚ Tayvan'a kadar 20'ye yakın üniversitedeki Türkçe bölümlerini desteklediğini anlatan Aras‚ öğretim elemanı ve araç gereci desteği sağladıklarını kaydetti. Aras‚ ayrıca TÖMER'in Türkçe dil setlerinden gönderildiğini de belirtti.

Kaynak:

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)