sabit reklam
Küba’ya Türkoloji Enstitüsü

’ya Enstitüsü

Ankara Üniversitesi‚ Küba’da Havana Üniversitesi’nde açmaya hazırlanıyor.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras‚ Küba’dan gelen istek üzerine Türkoloji Enstitüsü kurulmasına ilişkin çalışma yürütüldüğünü belirtti. Küba Büyükelçiliği’nin‚ Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesindeki İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümüne de zaman zaman katkılarda bulunduğunu ifade eden Aras‚ ’’Bu istek onlardan geldi. Karşılıklı öğretim elemanı değişimi talepleri var. Biz de ’olur’ dedik’’ diye konuştu.

Küba’da‚ Türkçe’ye ilgi duyulduğunu‚ öğrenmek isteyenlerin arttığını kaydeden Aras‚ ’’ yükselen bir dil. Dünyada konuşan nüfus giderek artıyor. Avrupa’da da yükselen bir dil. Onun için onlar da ticaret ve siyasi ilişkileri geliştirmek için öğrenmek istiyorlar’’ dedi. Aras‚ Türkoloji Enstitüsü’nün ne zaman açılacağının henüz netleşmediğini kaydetti.

Ankara Üniversitesi’nin Kore’den Japonya’ya‚ Tayvan’a kadar 20’ye yakın üniversitedeki Türkçe bölümlerini desteklediğini anlatan Aras‚ öğretim elemanı ve ders araç gereci desteği sağladıklarını kaydetti. Aras‚ ayrıca TÖMER’in Türkçe dil setlerinden gönderildiğini de belirtti.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)