sabit reklam
Kuru Üzüm Nelere İyi Gelir?

Herkesin ilgisini çekecek özelliğe sahip kurutulmuş bir meyve olan kuru üzüm , diyetinize ekleyebileceğiniz kadar sağlıklı ve faydalı bir meyvedir. Biliyor musunuz? Üzümü kurutmak için 2-3 hafta kadar güneşte bekletmeniz gerekiyor. Herkes tarafından çok sevilen kuru üzüm , o kadar tatlıdır ki bir tane yedikten sonra kendinize hakim olmanız imkansızdır. Kuru üzüm Antik Romalılar döneminde o kadar değerliydi ki spor etkinliklerinde kazananlara ödül olarak verilirdi. Günümüzde ise , Türkiye, Yunanistan, İran, Kaliforniya, Avustralya, ve Şili’de büyük üzüm yetiştirme alanları bulunmaktadır. Çeşitli tıbbi faydaları olan kuru üzümü özellikleri ile inceleyelim.

kuru-uzumun-faydalari

Üzüm Nerelerde Yetişir?

Özellikle Marmara, Ege bölgelerinde ve Trakya üzüm yetiştirilmesi bakımından fazlaca önemlidir. Gaziantep üzüm yetiştirmede ileri derece de önemlidir. Elazığ ,Erzincan ve Iğdır ise iyi cins üzümlerin yetiştiği illerdir.

Üzümün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Kabızlık : Yıllardır bir ev reçetesi haline gelen kuru üzüm ,bir bardak su içerisine bir avuç atılarak 24-48 saat sonra üzümler eski boyutunu alırlar ve sabah aç karna düzenli olarak tüketilirse bağırsağın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Çocuklarda ise bu karışım kronik kabızlık sorunları için verilmektedir.
  • Kilo alma: Kilo alımına yardımcı besinler ,vitaminler,mineraller,proteinler bakımından zengin olan üzüm, yüksek seviye de enerjiye ihtiyacı olan kişiler için iyi bir seçimdir. Yüksek miktarda fruktoz ve glukoz içeren üzüm kolesterol birikimi yapmaz.
  • Anemi: Demirin zengin bir kaynağı olan kuru üzüm anemi tedavisi için en iyi çaredir. B vitamini içermesi sebebi ile kan oluşumuna yardımcı bir meyvedir. Kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına teşvik edici oranda yüksek bakır içeriğine sahip bir meyvedir. Kanı zenginleştirmesi nedeni ile de doğrudan anemi hastalarının tedavisinde kullanılabilinir.
  • Göz bakımı: Polifenolik ve bitkisel besinler içeren üzüm , serbest radikallerden gözleri koruyabilmektedir. Serbest radikaller katarak ve yaşa bağlı olan göz zayıflığına yol açmaktadır. Kuru üzüm sağlıklı gözler içinde A vitamini içermektedir.
  • Asidoz: Asitin kan ve solunum yollarında çok yüksek olduğu bir durumdur. Mide asitleriniz artışı ile meydana gelen asidozdan kurtulmak için ,üzümü günlük tüketip asit düzeylerinin kontrol altına alınmasını sağlamak gerekir.
  • Kanser önleme: İçerdiği polifenolik antioksidanlar sebebi ile kanserden korunmada etkisinin olduğu saptanmıştır. Önemli bir antioksidan olan üzüm ,kansere sebep olan serbest radikallere karşı vücudu korur ve ve bu antioksidanlara kateşin de denilmektedir.
  • Libido artırıcı: Arginin olarak bilinen yarı-esansiyel amino asit içermektedir. Amino asit libido artırmaya yardımcı olur ve enerji verir.
  • Ağız bakımı: Kuru üzüm fitokimyasal türü olan oleanolik asit içermesi sebebi ile diş sağlığında büyük etkiye sahiptir. Diş çürükleri ,diş eti iltihabı ,kırılgan dişler ile savaşır ve kalsiyum açısından zengin olduğu için dişlerin sağlığına etki eder.
  • Kemik sağlığı: Güçlü kemikler ve diş sağlığı için kalsiyum deposu üzüm çok önemli bir meyvedir. Kemik oluşumuna ve kalsiyum emilimine yardımcı olan bor olarak bilinen mikro besin içerir. Kolon kanseri önleyici ,kalp sağlığı,kanserli hücrelerin büyümesini önleyen, vücuttan safra atılımı gibi etkileri olan üzüm vücuda yağ olarak depolanan diğer tatlılar yerine harika bir seçenektir. Bayanlar da menopozdan sonra düzenli tüketilmesi osteoporoz olmasını önler.
  • Enfeksiyon tedavisi: İçerisinde polifenolik bitkisel besin içeren üzüm enfeksiyonları önleyici ve vücudun düzenli çalışmasını sağlayan kuru bir meyvedir. Polifenoller ateşli durumlarda vücut ısısını dengeler ve enfeksiyona sebep olacak bakteriler ile savaşır.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)