Kütahyalı Esnaftan Türkçe İkazı

Kütahyalı Esnaftan İkazı

Kütahya'da bir esnaf‚ Türkçe'nin düzgün kullanılması için işyerindeki tahtaya ikaz yazısı yazdı.

Asım Gündüz Caddesi üzerinde faaliyet gösteren bir çiçekçi dükkanında çalış Kemal Yağcı‚ işyerinin vitrinine koyduğu bir yazı tahtasıyla her gün vatandaşlara duygularını anlatıyor. Vitrine koyduğu yazı tahtasına her gün farklı 'özlü sözler' yazarak vatandaşların bazı konularda bilgilenmesini sağlamaya çalıştığını ifade eden Kemal Yağcı‚ bugün yazdığı yazı ile de dikkat çekmeyi başardı.

Özellikle son zamanlarda Türk dilinin özensizce kullanıldığına dikkat çeken ve Türkçenin düzgün konuşulmamasından yakınan Kemal Yağcı‚ ”İnsanlarımızın bazı konularda derin düşünmelerini sağlamak maksadıyla işyerimizin vitrinine koyduğumuz bir yazı tahtasına her gün özlü‚ güzel sözler yazıyoruz. Yazdığımız sözleri elbette ki birçok kişi duymuştur ya da biliyordur. Bizim yaptığımız‚ insanların yoğun geçen zamanları arasında bazı güzellikleri de hatırlatmalarını sağlamak. Bugün yazdığımız sözümüzle de Türkçe'mizin doğru ve düzgün kullanılmasını insanlarımıza hatırlatmak istedik. Çünkü özellikle son zamanlarda insanlarımız bunu bir hayli ihmal eder duruma geldiler. İnşallah bu yazdığımız 'Kütahya' böyle yazılır‚ insan dili ile düşünür. 'Qtahya böyle yazılmaz' sözü bazılarının işine yarar da Türkçe'mizi düzgün kullanmaya başlarlar” diye konuştu.

İşyeri sahibi İsmail Özçobanlar da‚ çalışanının böyle bir etkinliği düşünmesinden dolayı memnun ve mutlu olduğunu ifade ederek‚ ”Türkçemizin herkes tarafından düzgün kullanılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)