Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç (Hüseyin Rahmi Gürpınar) – Roman (Kitap) Özetleri

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

(Hüseyin Rahmi Gürpınar)

KİTABIN ADI : KUYRUKLU YILDIZ ALTINDA BİR İZDİVAÇ
KİTABIN YAZARI : Hüseyin Rahmi GÜRPINAR
YAYINEVİ : İnkılap Kitabevi
BASIM YILI : 1968

 

Kitabın Konusu

 

Kuyruklu bir yıldızın dünyaya çarpacağı haberi ve kadın ile erkek arasında olan çatışmalar ve doğan büyük bir aşk anlatılıyor.

 

Kitabın Özeti

 

1910 yılının Mayıs ayında Halley Kuyruklu Yıldızı'nın dünyaya çarpacağı söylentisi yayılır. Bu haber dünyada olduğu gibi İstanbul'da da bir panik yaratır. Kenar mahallelerdeki cahil kadınlar da bu işi kendi anlayışlarına göre yorumlarlar. Romanın kahramanı olan İrfan Galib'de bu mahallede oturmaktadır.Zengin bir ailenin oğlu olan İrfan ,batı ilimlerini tahsil etmiş ,geniş fikirli fakat tuhaflıkları olan bir gençtir. Yolda peçeli bir kadın görür.Onun çok güzel ve bilgili bir genç kız olduğunu hayal ederek peşine takılır. Bir çok tesadüften sonra, bu güzelle ilgili hayaller kurar. Acemice bir konuşma girişiminden sonra kadın tarafından terslenir. Bu olay onu büyük bir kadın düşmanı yapar. Kadınların zayıflığı ile ilgili makaleler yazar.Kadınları korkutarak küçük düşürmek için Halley Kuyruklu Yıldızı ile ilgili konferanslar düzenlemeye karar verir. Anatomi ,astronomi,fizik karışımı tuhaf konferransına ,bir de kuyruklu yıldızın çarpmasıyla kopacak olan kıyameti tasvir eden korkunç rüya ekler.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Bir süre sonra maceraperest bir kadından alır.İrfan bu mektuba coşkun ve duygulu bir cevap yazdıktan sonra konferansının ikinci bölümünü hazırlar. Ev halkını ,mahalle ını kıyametin kopacağına inandırmıştır.Herkes birbirine itiraflarda bulunarak helalleşir. İkinci konferansta İrfan'ın kıyamet sahnesini tasvir ettiği sırada ,önceden hazırladığı küçük oyun sahnelenir.Etrafta patlayan çatpatlar ,fişekler ,yukarı katta devrilen masa ve dolaplar ,kadınları çılgına çevirir. Bu sırada tanımadığı hayranı ile mektuplaşması sürmektedir.Onun hakkında çok kötü şeyler öğrenmesine rağmen kadına evlenme teklif eder.Kadının bu evlilik için bir şartı vardır. Kuyruklu yıldızın çarpacağı ana kadar İrfan'a yüzünü göstermeyecektir. Halley'in görüneceği gün düğün yapılır.Evin damında dürbünle gökyüzünü araştıran gelinle güvey arasında bilimsel , felsefi ,uzun konuşmalar geçmektedir. Genç gelin ,evliliğinin ilk gününden aklını ,bilgisini kocasına ispat ederek, eşit şartlarda sürecek bir beraberliğin temelini atmıştır.Gelin hanım İrfan'dan kadınların öcünü almak için bir oyun yapmıştır ve bu oyunun sonunda İrfan'ın ona iyi bir koca olacağını anlamıştır.

Kitabın Anafikri

 

İnsanların cahilliklerinden dolayı farklı yorumlanan bazı olaylar sonucunda ,kandınların ve erkeklerin eşit şartlarda muhakeme gücüne sahip olduklarını ve kurulan yeni bir yuva anlatılıyor.

 

Kitaptaki Şahısların Değerlendirilmesi

 

İrfan Galib : Batı tahsili görmüş, yaratıcı zekasını iyi kullanan insanları çok rahat etkileyebilen tuhaf ,yakışıklı bir gençtir.

 

Lütfiye : İrfan'ın evlendiği ,zeki ve güzel ,iyi bir eğitim almış hanımefendidir.

 

Ev Halkı : Cahil, herşeye çok rahat inanabilen sevdiklerine yürekten bağlı olan kişiler.

 

Esnaf : Her duyduğuna çok çabuk inan ,araştırmayı sevmeyen cahil insanlar.

 

Yazar Hakkında Bilgi

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar

 

Romanlarının sayısı, konuyu ele alış tarzı, tiplerinin canlılığı, değişik üslubu ile önemli bir romancıdır. Yazar natüralizm, realizm ve romantizm gibi akımların hepsinden faydalanmıştır.

 

Romanları
-Şık (1889), İffet (1896), Mürebbiye (1899), Metres (1899), Şıpsevdi (1911), Gulyabani (1912), Hakka Sığındık (1919), Efsuncu Baba (1924), Gönül Bir Yeldeğirmeni (1943)

 

Hikayeleri

 

-Namusla Açlık Meselesi (1920) ,Katil Buse (1934) ,İki Hödüğün Seyahati (1933) ,Tünelden İlk Çıkış (1934) ,Gönül Ticareti (1939) ,Melek Sanmıştım Şeytanı (1943).

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)