sabit reklam
Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

Belirli kaynaklardan çıkarılan adına kaynak suyu da denilen maden suyunun içeriğinde çözünmüş gaz ve mineral bulunuyor. Yer kabuğunun en alt katmanından yeryüzüne ulaşması bir basınç sayesinde gerçekleşiyor. Korunan bölgelerden çıkarılan maden suyu muvizevi bir su kaynağıdır.

Genellikle kuyu açılarak elde edilen maden suyu mineral bakımdan oldukça zengin bir içecektir. Mineral tuzu, gaz ve elementlerin bileşeninden oluşuyor. Çıkarıldığı bölgenin jeolojik açıdan özelliklerini taşıdığı gibi her koşulda çok zengin mineral içeriklerine sahip olurlar.

İçerisinde barındırdığı magnezyum potasyum miktarını dengelediği gibi fosfat ve kalsiyumu da düzenler. Maden suyu vücutta bulunan toksinlerin en hızlı şekilde dışarıya atılmasını sağlar. İçerisinde barınan minerallerden bazıları vücutta alkali etki sağlamaktadır. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, fosfat, kalsiyum minerallerinin de yoğun yapısını ayarlıyor.

maden-suyu

İlk çağlardan bugüne kadar maden suyu kullanılması düzenli olarak devam etmiştir. Günümüzde maden suyu kullanımı artık zorunlu hale geldi desek mübalağa etmemiş oluruz. Özellikle batı ülkelerinde iç suyu yerine maden suyu kullanımı çok daha fazladır.  Avrupa’da inanların yıllık tükettiği maden suyu 24 litre civarındadır. Avrupa’ya oranla Türkiye’de var olan maden sularının daha faydalı bulunmasına rağmen kişi başı tüketme oranı yıllık olarak sadece 2.2 litre kadardır. Maden suyu karbondioksit gazından oluşan bir içecek olup soda ile de karıştırılmaktadır. Fakat soda, su ile yapılan içeceklere karbondioksit gazının ilave edilmesi ile yapay olarak kullanılan bir içecek olup maden suyu tamamen doğa bir içecektir. Doğal bir içecek olan maden suyu çocukların gelişiminde ve menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça faydalıdır. Uzmanlar gün içerisinde tüketilen 2 litre kadar suyun yarısının maden suyu olarak tüketilmesinin çok faydalı olacağını söylemekte..

Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

  • Çocukların gelişiminde
  • Menopoz dönemindeki kadınlarda
  • Hamile bayanlarda

gibi durumlarda tüketilen maden suları vücuda çok faydalı oluyor. Hamile bayan maden suyu tükettiğinde bebek gelişiminde maden suyu çok faydalı olur. Ayrıca maden suyu ile sabahları yüzünüzü sildiğiniz zaman cilt canlı ve yenilenmiş olarak görünmektedir. Zengin minerallerinin cilt sağlığı için birçok faydası vardır. Bir de şu konuya değinecek olursak eğer, bir çok insan çok fazla maden suyu tüketildiğinde böbrekler de taş olur mu gibi sorular akılları karıştırabiliyor. Oysaki böbreklerde taş oluşumu az su tüketmekten ve sıvıyı az almaktan kaynaklanan bir hastalıktır.

maden-suyunun-gebelikte-faydalari

Kalp krizi, dolaşım sistemi gibi rahatsızlıkları yaşayan kişilerde magnezyum eksikliği tespit edilmiştir. Damar tıkanıklığı ve damar sertliğine neden olan mineral magnezyum eksikliğidir. Bu nedenle maden suyu mutlaka tüketilmelidir.

Maden Suyu ile Zayıflanır mı?

Kilo vermede maden suyu içtikçe zayıflanacağı gibi bir düşünceye kapılıyor. Ama bu doğru bir düşünce değildir. Doğru olan şey maden suyunun sağlıklı bireylerin gün içerisinde mutlaka bir şişe olarak tüketmeleri gerektiğidir. Fakat çok fazla maden suyu içmenin zayıflattığı düşüncesi doğru değildir.

Çok fazla maden suyu tüketmek safra kesesi ve böbrekte ciddi sağlık problemleri meydana getirebilir. Uygun miktarda içilmesi gereken maden suyu diyetin kendisi olarak değilde diyetin bir parçası görülerek tüketilmesi her yönden daha sağlıklıdır.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)