’Mahrumiyet bölgesi’ Sincik’te Polonyalı gençlere Türkçe eğitim.
'Mahrumiyet bölgesi' Sincik'te Polonyalı gençlere Türkçe eğitim
(26.06.2007)

Avrupa Birliği'nin {AB} eğitim ve gençlik programları kapsamında Polonyalı gençlere‚ Adıyaman'ın 23 bin nüfuslu Sincik ilçesinde Türkçe eğitimi verildi. AB tarafından desteklenen ve Sincik İnlice İlköğretim Okulu'yla Polonya'nın Ploñsk kentindeki Gimnazjum w Siedlinie Okulu'nun yürüttüğü “Tanıştığımıza Memnun Oldum Projesi” Kooratörü Engin İlhan‚ “Türkçeyi zor buldular ama Türkiye hakkındaki önyargıları değişti” dedi. AB'nin “Okul Ortaklığı Programı” kapsamında desteklenen proje‚ gençlerin dil öğrenimi aracılığıyla bir araya gelerek birbirlerini ve ait oldukları kültürleri tanımalarını da hedefliyor. Türkiye'den 453 okul ortaklığı projesi desteklenirken bunlar arasında en çok İstanbul‚ Ankara ve İzmir'den okulların projeleri yer alıyor. Bu illeri Isparta ve 30 projeyle Adıyaman izlerken‚ Adıyaman'ın “mahrumiyet bölgesi” olarak adlandırılan 24 okullu Sincik ilçesinden ise 14 okulun AB projesi destek görüyor.

DİL BAHANE‚ AMAÇ KÜLTÜRLERİ TANIMAK

Proje kapsamında yaşları 14 ile 17 arasında değişen 11 Polonyalı öğrenci‚ 2 hafta kaldıkları Adıyaman'da Türkçe derslerinin yanı sıra kenti gezerek kültür‚ tarih‚ coğrafya ve eğitim alanlarında da çeşitli eğitimlere katıldılar. Geçen aylarda da Sincikli öğrenciler Polonya'yı ziyaret ederek Lehçe ve kültürünü öğrendi.

şturmayı‚ öğrencn kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becer edinmelerini ve ırkçılık ile cı korkusu-düşmanlığıyla mücadeleyi amaçlıyor.şturmayı‚ öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri edinmelerini ve ırkçılık ile cı korkusu-düşmanlığıyla mücadeleyi amaçlıyor.cı korkusu-düşmanlığıyla mücadeleyi amaçlıyor.

{Referans: Tutku Ayvaz}

Kaynak:Referans Gazetesi

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)