Mardin’de Okuma-Yazma Kurslarına Yabancılardan Büyük İlgi

Mardin'de Okuma-Yazma Kurslarına Yabancılardan Büyük İlgi

Mardin'de Yaşayan Irak‚ Suriye ve Lübnanlı Aileler‚ Halk Eğitim Merkezi'nin Açtığı Okuma-yazma Kurslarında Türkçeyi Öğreniyor.

 

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan okuma-yazma kursuna yoğun ilgi gösteren yapancılar‚ 2 haftadan beri devam ettikleri kursta ilk olarak Türk alfabesini öğrendi. 20 kişilik kursa devam eden öğrencilerden 42 yaşındaki Iraklı Esma Kaddure‚ Türkiye'ye iltica etmeden önce Bağdat Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olduğunu söyledi. 3 çocuk annesi Kaddure‚ Türkçe öğrenmenin kendisini mutlu ettiğini belirterek‚ ”Latin harflerini bildiğim için Türkçe'yi öğrenmekte zorluk çekmiyorum. Okula giden çocuklar da Türkçe'yi öğrenmemde bana yardımcı oluyor. Türkçe'yi öğrendikten sonra Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ileri derecede İngilizce dersi vereceğim” dedi.

Irak'taki şiddet ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan Abdulmahsun ve Faus Esved kardeşler‚ Latin alfabesini ilk defa öğrendikleri için Türk alfabesini öğrenmekte zorluk çektiklerini dile getirdiler. Suriye'den Türkiye'ye 4 ay önce gelin olarak gelen Safa Yeşilmen ise‚ Türkiye'yi ve Türkçeyi çok sevdiğini belirterek‚ öğrendiği kelimelerle iletişim kurabildiğini söyledi. Aile içinde Türkçe konuşulduğu için artık Türkçe'yi anlayabildiğini ifade eden Yeşilmen‚ Türkçeyi öğrendikten sonra açık öğretimnvasıtasıyla Türkiye'de lise ve üniversite okuyacağını ifade etti.

 

İsrail'in Lübnan saldırısından kaçarak Mardin'deki akrabalarının yanına yerleşen Lübnanlı Saime Mahfuz da‚ okuma-yazma kursuna çocuklarıyla birlikte katıldığını ifade ederek‚ ”Türkçe için çok zor dil dediler. Ama burada bunun bu kadar zor olmadığını gördüm. 2 hafta içerisinde harfleri öğrenip hece kurabiliyorsak çok kısa bir zamanda okumayı da öğreneceğim” diye konuştu.

 

Okuma-yazma kursu öğretmeni ım Savaş‚ kursiyerlerin ilk günden itibaren derslere çok ilgili olduklarını ve kısa sürede alfabeyi söktüklerini kaydetti. Öğrencilere önce okuma-yazmayı sonra da günlük konuşmaları öğreteceklerini belirten Savaş‚ öğrencilerin öğrenme azminden dolayı bir aylık programın konusunu 2 haftada işlediklerini söyledi.

Mardin'de yaşayan yabancı uyruklu Türk vatandaşlarına yönelik olarak başlattıkları okuma-yazma kurslarına gösterilen yoğun ilginin kendilerini de şaşırttığını belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şeyhmus Sümer‚ hedeflerinin Mardin'de yüzde 85 olan okuma-yazma oranını yüzde 99'lara çıkarmak olduğunu söyledi. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan ve aralarında istihdama‚ OKS ve ÖSS'ye hazırlanan öğrenciler için de olmak üzere 200'e yakın kursta 10 bine yakın öğrencinin eğitim aldığını ifade eden Sümer‚ gençlere mesleki eğitim vermek ve halkı bilinçlendirmek için başlattıkları projelere devam edeceklerini sözlerine ekledi.

: Haberler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)