Meclis’e Yazıları Okumak İçin Spiker Alınacak.

Mecl'e Yzıl İçin Spiker Alınacak.


Başkanlık Divanında kâtip üye olarak görev yapan AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan‚ “Spiker olsa da hata yapabilir. Gerekiyorsa‚ kurs alınabilir. Ancak bana göre gerek yok” dedi.

Kâtip üyelerin‚ Genel Kurulda evrak okurken zaman zaman ortaya çıkan “diksiyon hataları”‚ 23. Dönem Parlamentosu'nda da tartışma konusu oldu. TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın‚ evrak görevinin kâtip üyelerden alınarak‚ profesyonel kişilere verilmesi isteğiyle ilgili çalışma yapan Meclis bürokratları‚ bu kişilerin‚ Genel Kurulda evrak okuyabilmeleri için İçtüzük değişikliğine ihtiyaç olduğuna dikkati çektiler. İçtüzük “engeli” dolayısıyla‚ kısa sürede gerekirse üniversitelerden kurs alınabileceği belirtildi.

TBMM Başkanlık Divanı'nda görevli kâtip üyelerden bazıları‚ konuyla ilgili AA muhabirinin larını cevaplandırdı.

MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan‚ konuyu daha önce TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüştüklerini‚ Toptan'ın konuyu incelettirdiğini söyledi. Konunun‚ incelemeden sonra Başkanlık Divanı toplısında ele alınacağını bildiren Özkan‚ ısında ele alınacağını bildiren Özkan‚ ısında ele alınacağını bildiren Özkan‚ “Stenograflar‚ Genel Kurulda n tutuyor. Başka birine de evrak okutulabilir. Diksiyonu güzel birinin okumasından onur duyarız” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi‚ İçtüzükte değişiklik yapılması halinde Genel Kurulda başka bir kişiye evrak okutulabileceğini söyledi.

Kâtip üyeliği üç yıldır sürdürdüğünü ifade eden Tüfekçi‚ “Evrak okumaktan şikâyetçi değiliz. Kendi adımıza 'bu işi yapalım‚ yapmayalım' derdinde değiliz. Yasalar gereği‚ şu an görevimizi yapıyoruz” dedi.


: Meclis

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)